Zleceniobiorca zje i wypije na koszt firmy, a ta odliczy wydatek

Dobra wiadomość dla pracodawców: nie muszą już dzielić wydatków na poczęstunek fundowany załodze w zależności od tego, jaki typ umowy łączy ich z daną osobą.

Publikacja: 17.06.2022 08:52

Zleceniobiorca zje i wypije na koszt firmy, a ta odliczy wydatek

Foto: Adobe Stock

dgk

W interpretacji podatkowej z 30 maja 2022 r. (0111- KDIB1-2.4010.146.2022.1.AK) fiskus wyjaśnił , że pojęcie reprezentacji nie obejmuje działań, które podejmowane są w stosunku do własnych pracowników oraz współpracowników.

Sprawa dotyczyła spółki, z którą część osób współpracuje na podstawie umowy o stałej współpracy zawieranej w ramach prowadzonej przez nie jednoosobowej działalności gospodarczej, a część na podstawie umów cywilnoprawnych. Spółka stara się zapewnić pracownikom i współpracownikom odpowiednie warunki pracy, dlatego gwarantuje im stały dostęp do artykułów spożywczych. Ponosi wydatki na artykuły spożywcze, które udostępnia nieodpłatnie całej załodze. Są to m.in.: woda, kawa, herbata, cukier, mleko, napoje, soki, ciastka, czekoladki, herbatniki, paluszki, cukierki, owoce, napoje gazowane. Produkty te są dostępne we wspólnych pomieszczeniach biurowych, a ich wykorzystanie nie jest szczegółowo ewidencjonowane ani limitowane.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki