Aktualizacja: 05.05.2016 07:06 Publikacja: 05.05.2016 07:06
Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński JD Jakub Dobrzyński
W 2017 r. liczba legalnych pracowników ze wschodu, głównie z Ukrainy, może drastycznie zmaleć. Wtedy ma wejść w życie nowelizacja ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nad, którą pracuje rząd. Zmiany wymusza unijna dyrektywa. Zostaną wprowadzone dwa nowe typy zezwoleń – na pracę sezonową i krótkoterminową. Zniknie tzw. uproszczona procedura oświadczeniowa. Od kilku lat na jej podstawie obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji, Armenii i Ukrainy mogą do pół roku legalnie pracować w Polsce bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę. Wystarczy zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie pracodawcy o chęci zatrudnienia obcokrajowca.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Odstąpił od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od potrąceń, jakich może żądać komornik. To większa ochrona dłużników kosztem wierzycieli. Jakie obowiązki ma w tym zakresie pracodawca?
Już ponad 1,2 miliona obcokrajowców było objętych pod koniec listopada polskim ubezpieczeniem emerytalno–rentowym. Do sięgania po pracowników z zagranicy firmy najczęściej skłaniają braki kadr i optymalizacja kosztów.
Przepisy, które ograniczą nadużywanie wiz studenckich oraz regulacje związane z zatrudnianiem obcokrajowców zostały zaakceptowane przez Radę Ministrów na środkowym posiedzeniu.
Za rok mogę się już z Państwem nie spotkać w obecnej roli...
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wprowadził wyjątek od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas