Prokura jako forma pełnomocnictwa udzielonego przez przedsiębiorcę

Wyróżnić można pełnomocnictwo ogólne – obejmuje umocowanie do wszystkich czynności zwykłego zarządu, rodzajowe – do czynności określonego rodzaju, i szczególne – do konkretnej czynności, np. sprzedaży nieruchomości.

Publikacja: 04.05.2016 02:00

Prokura jako forma pełnomocnictwa udzielonego przez przedsiębiorcę

Foto: 123RF

Zawierając umowę ze stroną reprezentowaną przez pełnomocnika, przedsiębiorca powinien szczegółowo zweryfikować, czy jego umocowanie jest prawidłowe. Jeżeli nie, zawarta umowa będzie mogła zostać podważona. Może to w praktyce powodować problemy i wątpliwości – zwłaszcza z perspektywy kontrahentów stron działających przez pełnomocników. Między innymi z tego powodu ustawodawca wprowadza jeszcze jedną szczególną formę pełnomocnictwa – prokurę. Jest to pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Nie może go udzielać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, ale już jak najbardziej spółka prawa handlowego. Udzielenie (a później wygaśnięcie) prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców. Daje to pewną gwarancję wiarygodności prokurenta działającego w obrocie gospodarczym (łatwiej sprawdzić i ocenić, czy działa on rzeczywiście w imieniu danej spółki).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy