O interpretację wystąpiła lekarka, która prowadzi w domu własną przychodnię. Zajmuje ona niecałe 25 proc. budynku. Właścicielka kupiła pompę ciepła, który służy do ogrzewania całego budynku. Nie ma możliwości rozdzielenia źródła ogrzewania na część mieszkalną i użytkową.
Właścicielka przychodni podkreśla, że pompa jest niezbędna do jej prowadzenia. Bez ogrzewania i ciepłej wody nie może przyjmować pacjentów. Dlatego zakup pompy ma związek z prowadzeniem ośrodka zdrowia - argumentowała.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 grudnia 2022 r. (nr 0115-KDIT3. 4011.726.2022.3.PS) zgodził się, że wydatki na zakup i montaż pompy ciepła można zaliczyć do podatkowych kosztów. Są bowiem związane z zabezpieczeniem źródła przychodów.
Co więcej, w tym przypadku uznano, że pompa jest odrębnym środkiem trwałym. Można ją amortyzować w całości, a odpisy są podatkowym kosztem.
Co ważne, jak wynika z interpretacji, lekarka nie musi rozliczać pompy proporcjonalnie, czyli w stosunku części firmowej budynku do jego całej powierzchni. Odpisy mogą być w całości podatkowym kosztem.
Czytaj więcej: