Do poniedziałku 22 maja każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w ubiegłym roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Przedsiębiorcy składają takie rozliczenie po raz pierwszy.

Roczne rozliczenie sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w których wykazujemy składkę zdrowotną za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu.

Dochód zasadniczo powinien się pokrywać z wykazanym w zeznaniu podatkowym. A co z ulgami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu? Chodzi o ulgę dla seniorów (przysługuje osobom, które nie biorą emerytury, tylko dalej zarabiają na życie), rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy osób wracających z emigracji. Beneficjenci nie płacą podatku od przychodu do 85 528 zł rocznie. Także z działalności gospodarczej.

Okazuje się, że takie osoby nie mają ulgi na składkę zdrowotną. "Oznacza to, że przedsiębiorca zwolniony z PIT liczy ją także od nieopodatkowanych kwot" - pisze w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik. 

ZUS w wyjaśnieniach pisze, że przedsiębiorca, ustalając roczny dochód, nie uwzględnia przychodów niepodlegających opodatkowaniu. Z wyjątkiem m.in. zwolnionych z podatku na podstawie przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT), w których są preferencje dla seniorów, rodziców oraz wracających z zagranicy.