Bierność po przywróceniu do pracy pozbawi rekompensaty

Wyrok przywracający pracownika na etat nie przesądza o tym, że firma będzie musiała wypłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez zajęcia. Aby je uzyskać, musi on zgłosić gotowość do podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się tego orzeczenia.

Publikacja: 23.02.2016 01:00

Bierność po przywróceniu do pracy pozbawi rekompensaty

Foto: www.sxc.hu

- Pracownik, który został prawomocnie przywrócony na etat, domaga się wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Czy należą mu się pieniądze, jeśli nie zgłosił gotowości do jej podjęcia, choć był zdolny do świadczenia pracy? – pyta czytelnik.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, czyli za okres, w którym podwładnego nie wiązała umowa z pozwanym pracodawcą (od rozwiązania umowy do uprawomocnienia się wyroku), przysługuje pod warunkiem ponownego podjęcia u niego pracy. Wynagrodzenie to spełnia bowiem funkcję kompensacyjną, odszkodowawczą. Wypłacane jest w miejsce poborów, które podwładny otrzymałby za wykonaną pracę, gdyby w rezultacie wadliwego rozwiązania stosunku pracy nie doznał przeszkód w jej świadczeniu ze strony pozwanego pracodawcy. Jedyną przyczyną utraty prawa do pensji musi być więc wadliwe rozwiązanie umowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?