Z założeń projektu ustawy wynika, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego), będzie mógł poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy) w wymiarze do trzech miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Po upływie tego okresu, ponowne objęcie składami następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia.

Autorzy projektu zapewniają, że korzystanie z wakacji od składek nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego (o ile składki na to dobrowolne ubezpieczenie były opłacane przez minimalny, wskazany w przepisach okres 90 dni).

Od kiedy będzie można korzystać z "wakacji od ZUS"

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował, że program będzie obowiązywał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r.

"Z pewnością będzie działał w 2025 r., ale nie mogę wykluczyć, że po tym, jak założenia programu będą stworzone, może się okazać, że przy nowelizacji tegorocznego budżetu, te środki się znajdą, aby od drugiej połowy roku program wprowadzić. Ale obiecać tego nie mogę. Chcemy to dokładnie policzyć" - zaznaczył Hetman.