Reklama
Rozwiń

Nie wszyscy muszą chcieć etatu

Rozmowa | Michał Bagłaj , adwokat, senior associate, Praktyka Infrastruktury i Energetyki kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Publikacja: 15.01.2016 07:04

Foto: 123rf

Rz: Jak pan ocenia propozycję Ministerstwa Rozwoju, aby do przetargów na usługi i roboty budowlane wprowadzić u wykonawców obowiązek zatrudniania personelu na etatach?

Michał Bagłaj: Chcę wyraźnie podkreślić, że nowe przepisy nie wprowadzają powszechnego obowiązku zatrudniania na umowach o pracę przy wykonywaniu zamówień publicznych. Po zmianach proponowanych przez ministerstwo zamawiający będą musieli być jednak bardziej wyczuleni na kwestie pracownicze. Mają różnicować prostsze prace, przy których faktycznie należy stosować etaty, od stanowisk specjalistycznych, wymagających wysokich kwalifikacji. Osoby zatrudnione na takich stanowiskach często prowadzą bowiem działalność gospodarczą i współpracują w tym samym czasie z kilkoma podmiotami. Mogą więc po prostu nie być zainteresowane etatem u danego wykonawcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego