Kiedy nabywa się status komandytariusza

Data podpisania aktu notarialnego o przystąpieniu do istniejącej spółki komandytowej jest terminem, od którego należy rozpoznawać sygnatariusza tego aktu jako jej wspólnika, co w świetle art. 114 k.s.h. nie jest równoznaczne z uzyskaniem przez niego z tym dniem statusu komandytariusza. Dopiero dokonanie wpisu, konkretyzującego charakter udziału wspólnika w spółce komandytowej jako komandytariusza, do rejestru powoduje, że od tego dnia ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli, na zasadach określonych w art. 111 k.s.h., tj. do wysokości sumy komandytowej.

Publikacja: 08.01.2016 02:00

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 maja 2015 r., II FSK 664/14.

Spółka komandytowa nie uiściła ciążących na niej jako płatniku zobowiązań z tytułu pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiące od lutego do grudnia 2009 r. oraz za styczeń 2010 r., w czego konsekwencji powstały zaległości podatkowe. Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce wysokość pobranego i niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za ten okres i orzekł solidarną odpowiedzialność R.M. ze spółką oraz ze wspólnikiem Z.J.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki