Aktualizacja: 27.11.2015 02:00 Publikacja: 27.11.2015 02:00
Ponad rok po kontrowersyjnej uchwale z 12 czerwca 2014 r. II PZP 1/14, w której Sąd Najwyższy orzekł, iż kierowcom międzynarodowym przysługuje zwrot kosztów noclegu w trakcie podróży służbowej poza granicami kraju, nawet jeśli nocleg spędzali w przystosowanych do tego kabinach aut. Sąd Najwyższy w dwóch ostatnich wyrokach w sprawie ryczałtów wyraźnie zliberalizował swoje zeszłoroczne stanowisko. Czy to przełom?
Uchwała SN z czerwca 2014 r. wywołała lawinę pozwów kierowców międzynarodowych skierowanych przeciwko firmom transportowym. Pracownicy domagali się zwrotu należności za noclegi w podróży służbowej (zazwyczaj od byłego pracodawcy) za trzy lata wstecz, pomimo spędzania nocy w kabinie auta i faktycznego braku ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Dochodzone przez nich w pozwach kwoty objęły średnio 30–40 euro za jeden nocleg w podróży, pomimo iż w trakcie trwania stosunku pracy nie zgłaszali oni żadnych zastrzeżeń czy żądań w tym zakresie.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas