Aktualizacja: 27.11.2015 02:00 Publikacja: 27.11.2015 02:00
Ponad rok po kontrowersyjnej uchwale z 12 czerwca 2014 r. II PZP 1/14, w której Sąd Najwyższy orzekł, iż kierowcom międzynarodowym przysługuje zwrot kosztów noclegu w trakcie podróży służbowej poza granicami kraju, nawet jeśli nocleg spędzali w przystosowanych do tego kabinach aut. Sąd Najwyższy w dwóch ostatnich wyrokach w sprawie ryczałtów wyraźnie zliberalizował swoje zeszłoroczne stanowisko. Czy to przełom?
Uchwała SN z czerwca 2014 r. wywołała lawinę pozwów kierowców międzynarodowych skierowanych przeciwko firmom transportowym. Pracownicy domagali się zwrotu należności za noclegi w podróży służbowej (zazwyczaj od byłego pracodawcy) za trzy lata wstecz, pomimo spędzania nocy w kabinie auta i faktycznego braku ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Dochodzone przez nich w pozwach kwoty objęły średnio 30–40 euro za jeden nocleg w podróży, pomimo iż w trakcie trwania stosunku pracy nie zgłaszali oni żadnych zastrzeżeń czy żądań w tym zakresie.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Gdy pracownik jedzie w podróż służbową prywatnym motocyklem, pracodawca może rozliczyć w kosztach poniesione na ten cel wydatki na takich samych zasadach jak na podróż odbywaną samochodem.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Dodatkowe pieniądze na utrzymanie się dla zleceniobiorcy, który świadczy usługi za granicą, są oskładkowane.
To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.
Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Obecnie pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi wysyłanemu do pracy za granicą informacje o warunkach zatrudnienia w tym kraju oraz okolicznościach z tym związanych.
Bilet na pociąg, nocleg w hotelu, dieta - świadczenia dla pracowników zdalnych, których pracodawca co pewien czas wzywa do biura, są zwolnione z podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas