Ryczałt na nocleg i dietę dla zawodowego kierowcy na zagranicznym wyjeździe

Zawodowym kierowcom przewoźnik gwarantuje miejsce do spania lub ryczałt za nocleg. Umowne świadczenia mogą obejmować łączną kwotę należności dla kierującego ciężarówką. Postanowienia między stronami są ponad przepisami.

Publikacja: 24.11.2015 07:00

Miejsce do spania w kabinie nie zastąpi łóżka w hotelu

Miejsce do spania w kabinie nie zastąpi łóżka w hotelu

Foto: 123RF

Kierowcom zatrudnionym w międzynarodowym przewozie towarów, którzy często transportują je do celu kilka dni, nawet mały przewoźnik musi zapewnić noclegi. Chodzi o zagwarantowanie właściwego odpoczynku po ciężkiej pracy. Może to być łóżko w hotelu lub motelu. Sąd Najwyższy uznał, że zorganizowanie miejsca do spania w kabinie ciężarówki nie jest równoznaczne z zapewnieniem bezpłatnego noclegu w rozumieniu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (dalej: rozporządzenie delegacyjne). Obecnie te zagadnienia reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku