Aktualizacja: 21.02.2025 12:15 Publikacja: 20.02.2025 14:02
Foto: Adam Warżawa
We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma zastąpić Rzecznik Przedsiębiorców. W tym celu do wykazu prac legislacyjnych rządu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku MŚP.
- Instytucja Rzecznika MŚP funkcjonuje od blisko 7 lat. Musimy wzmocnić jego pozycję, aby jeszcze skuteczniej chronił prawa przedsiębiorców. Chcemy, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorców, który ma go zastąpić, chronił już nie tylko sektor MŚP, ale również kolejne podmioty prowadzące działalność gospodarczą - wyjaśnił szef resortu rozwoju Krzysztof Paszyk.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Ułatwienia dla podatników, zmniejszenie kar w obrocie gospodarczym i skrócenie terminu przedawnienia, a także: ograniczenie tymczasowego aresztowania, zrównanie formy elektronicznej z papierową i milczące załatwienie sprawy przy opieszałości urzędników. Co jeszcze planuje zespół Rafała Brzoski?
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Członek zarządu w sprawie swojej odpowiedzialności za długi spółki może kwestionować ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne z wydanej wobec niej decyzji wymiarowej.
Może warto zastanowić się, czy działanie zorganizowanej grupy urzędników w celu skompromitowania państwa nie powinno zostać spenalizowane.
Zagrożenia, jakie pojawiają się w ostatnich latach – pandemia, klęski żywiołowe czy wojna w sąsiednim kraju – wymagają specjalnych kompetencji od urzędników.
Nasi absolwenci nie mogą się bać zmian, stawać w opozycji do nich. Muszą umieć w swojej organizacji, grupie, podjąć wyzwania i wyznaczyć ścieżki innym – mówi Małgorzata Bywanis-Jodlińska, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP).
Lubuskie urzędy, jednostki gminne i powiatowe, a także przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu mogą ubiegać się o środki na reorganizację zasad zatrudnienia.
Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów. To członkowie służby cywilnej. 17 lutego obchodzą swoje święto - Dzień Służby Cywilnej.
Zatrudnienie w administracji geologicznej daje możliwość zobaczenia miejsc, których pracując gdzie indziej, nigdy bym nie poznała – mówi Ewa Zakrzewska-Dziki – radca w Wydziale Dokumentacji Złóż Kopalin w Departamencie Geologii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Mam nadzieję, że sukces zawodowy jest przede mną i będzie nim pierwsze wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej mocy z morskiej farmy wiatrowej – mówi Agata Święcka – naczelniczka Wydziału Morskiej Energetyki Wiatrowej w Departamencie Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas