Od 2016 r. w przepisach dotyczących wspierania zatrudnienia bezrobotnych pojawi się nowość dla pracodawców lub przedsiębiorców, którzy zatrudnią bezrobotnych do 30. roku życia. Polegać będzie na rocznej refundacji wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości nawet minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie (plus składki liczone od tego wynagrodzenia). Będzie to połączone ze zobowiązaniem do dalszego zatrudniania tej osoby po okresie objętym dopłatą przez 12 miesięcy.
Znowelizowane przepisy wskazują, że nowa forma dotacji dla pracodawców będzie działać w latach 2016 i 2017. Według rządowych założeń powinno to doprowadzić do powstania 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych. Roczne dofinansowanie na pracownika wynikające z nowej refundacji to ok. 28 tys. zł.
Lepiej niż teraz
Nieco zbliżoną do tej nowości, ale dużo uboższą, formą wsparcia zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia jest obecnie refundacja kosztów poniesionych na składki społeczne należne od pracodawcy za skierowanych do pracy bezrobotnych w tym wieku, którzy podejmują pierwsze w życiu zatrudnienie. Wynika to z art. 60c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 149 ze zm., dalej: ustawa). Refundacja ta przysługuje do 12 miesięcy w kwocie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.
Podobnym, ale też mniej korzystnym dla pracodawcy wsparciem, bo z niższą dopłatą niż wprowadzona nowość, jest bon zatrudnieniowy (art. 66m ustawy, >patrz tabela 1).
Nowa forma
Z dodanego do ustawy art. 150f wynika, że od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł dostać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki społeczne skierowanych bezrobotnych do 30. roku życia. Maksymalnie będzie to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek społecznych od tego wynagrodzenia miesięcznie.
Refundacja składek dotyczy tej ich części, którą płatnik (pracodawca) opłaca z własnych środków >patrz tabela 2.
Umowa nie krócej niż 12 miesięcy
Konkretną wysokość miesięcznego wsparcia na zatrudnionego bezrobotnego strony precyzują w umowie. Zawiera ją pracodawca lub przedsiębiorca ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy). Refundacja dotyczy 12 miesięcy, przy czym ustawa wskazuje tutaj ten okres. Oznacza to, że umów nie wolno zawrzeć na krócej.
Według nowych regulacji umowy dotyczące tej formy pomocy mają być zawierane od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. >patrz tabela 3.
Do urzędu
Szczegółowe informacje dotyczące realnych możliwości zawarcia umowy o refundacji można uzyskać we właściwym miejscowo powiatowym urzędzie pracy.