Zmiany w świadectwie pracy a odszkodowanie dla pracodawcy za wypowiedzenie

Nie ma sankcji, które zmuszą opornego pracownika do zwrócenia firmie świadectwa, aby zamieścić w nim informację, że to on inicjował rozstanie i sąd przyznał za to pracodawcy odszkodowanie.

Publikacja: 20.10.2015 05:00

Foto: 123rf

Sąd przyznał mi odszkodowanie od byłego pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie przez niego umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez zatrudniającego. Wyrok się uprawomocnił, pracownik nie przedstawił mi jednak świadectwa pracy, aby uzupełnić je o tę informację. Co w tej sytuacji mogę zrobić? – pyta czytelnik.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym m.in. wtedy, gdy zatrudniający dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Przysługuje mu wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowę zawarto na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – na poziomie poborów za dwa tygodnie. Tak stanowi art. 55 § 11 k.p.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama