Na podstawie tych przepisów przedsiębiorcy będą mogli liczyć na unijno-budżetowe dotacje. Warunkiem ich pozyskania jest przygotowanie i prawidłowe przeprowadzenie tzw. inwestycji początkowej lub w przypadku dużych firm, które chciałyby realizować projekt w Warszawie tzw. inwestycji początkowej na rzecz nowej działalności gospodarczej. Oba te terminy zostały zdefiniowane w unijnym rozporządzeniu ustanawiającym ogólne reguły przyznawania pomocy publicznej (odpowiednio art. 2 pkt 49 i 51 rozporządzenia 651/2014)
Generalnie chodzi o inwestycje związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub rozbudową istniejącego, przy tym w tym drugim przypadku zmiany muszą być zasadnicze. I prowadzić do widocznego zwiększenia mocy produkcyjnych, wprowadzenia na rynek nowych lub istotnie zmodyfikowanych produktów. W każdym razie w żadnym wypadku na wsparcie, na podstawie opisywanych przepisów, nie może liczyć przedsiębiorca, którego inwestycja prowadziłaby wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.
Za wydatki, które podlegają rozliczeniu (koszty kwalifikowane), mogą zostać uznane:
- koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
- szacunkowe koszty płacy wynikające z utworzenia miejsc pracy w następstwie inwestycji początkowej, obliczone za okres dwóch lat,
- odpowiednio połączone koszty wynikające z dwóch powyższych pozycji.
Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 14 września 2015r., poz. 1377.