Dodatkowe obowiązki a nadgodziny

Dodatkowe zlecenie opiewające na te same zadania, które pracownik wykonuje na etacie, mogą stanowić obejście przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Wykluczone jest więc zawarcie takiej umowy.

Publikacja: 08.09.2015 06:40

Foto: www.sxc.hu

- Czy z własnym pracownikiem, np. specjalistą ds. płac, pracodawca może zawrzeć umowę-zlecenie na wykonywanie po godzinach etatowej aktywności tych samych zadań, które określono w jego angażu? – pyta czytelnik.

Generalnie nie ma żadnych przeszkód, aby strony stosunku pracy dodatkowo zawarły kontrakt cywilnoprawny. Jest jedno ograniczenie. Pracodawcy powinni unikać zawierania ze swoimi podwładnymi umów-zleceń na realizację po godzinach pracy obowiązków tożsamych z tymi ujętymi w angażu (ewentualnie w odrębnym dokumencie określającym ich zadania służbowe). Mogą się bowiem narazić na zarzut działania w celu obejścia przepisów prawa pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. I to nawet wtedy, gdyby etatowcy byli zainteresowani zatrudnieniem na kontraktach cywilnoprawnych. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 8 lipca 2015 r. (II PK 282/14).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki