Aktualizacja: 03.09.2015 06:30 Publikacja: 03.09.2015 06:30
Foto: www.sxc.hu
Agata Lankamer-Prasołek
Foto: materiały prasowe
Karol Lankamer
Foto: materiały prasowe
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej prowadzą działalność gospodarczą w miejscach o podwyższonym ryzyku. Firmy wydobywcze, finansowe podejmują się wykonywania zadań w Pakistanie, Meksyku, Kolumbii, Libii, Iraku czy w krajach afrykańskich. Wiąże się to z koniecznością oddelegowania tam wykwalifikowanych pracowników. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, z których najpoważniejszym jest ryzyko utraty życia lub porwania.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Uczestnik PPK może obniżyć swoją wpłatę podstawową. Może też zmieniać wysokość albo zrezygnować z wpłaty dodatkowej. Jakie warunki musi spełnić? Od kiedy pracodawca ma uwzględnić deklarację o zmianie?
Decyzji określającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie można utożsamiać z decyzją nakładającą na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalającą wymiar tego zobowiązania lub obniżającą świadczenie. Określenie przez ZUS podstawy wymiaru składek nie oznacza jednoczesnego nałożenia na pracodawcę czy ubezpieczonego zobowiązania do uregulowania stwierdzonych należności lub korekty dokumentacji składkowej.
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Czy to wyklucza jej ustne zawarcie? Kiedy i w jakim trybie strony mogą rozwiązać taką umowę? Kiedy można posłużyć się mailem, sms lub komunikatorem, zachowując wymogi przepisów?
Czy tworzenie planu urlopów to obowiązek pracodawcy? A jeśli nie, czy leży to w jego interesie? Czy plan musi obejmować cały rok? Jak podejść do dni zaległych i urlopu na żądanie?
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas