Reklama
Rozwiń

Urlop wypoczynkowy -- nie można płacić za brak wypoczynu

Część pracodawców chętnie zapłaciłaby za to, żeby zatrudnieni nie korzystali z urlopów. Jest to jednak możliwe tylko w razie rozwiązania stosunku pracy. Od tej daty biegnie okres przedawnienia prawa do pieniężnego ekwiwalentu.

Publikacja: 14.07.2015 07:15

Urlop wypoczynkowy -- nie można płacić za brak wypoczynu

Foto: 123RF

Gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia jego stosunku pracy, nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego (art. 171 § 1 k.p.). Nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Ekwiwalent przysługuje więc, nawet gdy do zakończenia zatrudnienia doszło z przyczyn zawinionych przez pracownika. Bez znaczenia jest również to, czy do rozwiązania doszło wskutek wypowiedzenia dokonanego przez pracownika czy przez firmę. Także w razie wygaśnięcia stosunku pracy – np. w razie tymczasowego aresztowania pracownika czy śmierci pracodawcy – podwładny powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego