Dłużnicy będą mogli zgłaszać sprzeciw do wniosku o wpisanie ich do rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. W bazach pojawią się też dodatkowe dane, m.in. o bezskutecznie prowadzonych egzekucjach komorniczych. Nowe procedury mają sprawić, że w rejestrach znajdą się bardziej aktualne informacje. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

W tej chwili na polskim rynku funkcjonują cztery biura informacji gospodarczej. Projekt zobowiązuje je do współpracy i wymiany informacji.

Jeden wniosek

– Proponujemy także jednolity wniosek o udostępnienie danych dotyczących zadłużenia kontrahenta-przedsiębiorcy ze wszystkich biur – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. – Z punktu widzenia aktualności i rzetelności informacji gospodarczej ważna jest procedura dotycząca możliwości zgłaszania sprzeciwu przez dłużników. Ocena tego sprzeciwu będzie należała do biura. Ponieważ projekt wymaga dołączenia do sprzeciwu kopii dokumentów poświadczających to stanowisko, decyzje biur będą miały charakter formalny, nie będą one zastępowały sądów – wyjaśnia wiceminister Haładyj.

Przedsiębiorcy będą też mogli zgłosić komentarz do wpisów, np. na temat tego, że zobowiązanie jest już przedawnione.

– Projekt w ogólnej ocenie może znacząco utrudnić prowadzenie działalności – mówi Łukasz Czucharski, ekspert organizacji Pracodawcy RP. Pozytywnie ocenia jednak m.in. wzmocnienie obowiązków aktualizacyjnych, możliwość pociągnięcia biur do odpowiedzialności karnej i cywilnej, jeśli nie będą się z nich wywiązywać, obowiązek przekazywania danych między rejestrami.

Możliwość poprawy

– Groźne dla przedsiębiorców może okazać się jednak m.in. danie biurom możliwości tworzenia modeli predykcyjnych, czyli oceny wiarygodności finansowej firm. Może się okazać, że przedsiębiorca oceniony negatywnie straci szanse na poprawienie swojej kondycji finansowej, bo zostanie pozbawiony wiarygodności – mówi Czucharski.

W projekcie znajdują się także nowe przepisy dotyczące konsumentów.

– Informacje o długach konsumenckich będą wykreślane po dziesięciu latach od wymagalności zobowiązania. Dziś są wykreślane najpóźniej po upływie dziesięciu lat od ich wpisu – zwraca uwagę wiceminister Haładyj.

Wniosek o wpis długu (zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy) będzie można złożyć, jeśli nie zostanie uregulowany w ciągu 30 dni. Dziś to 60 dni. Wiceminister Haładyj zwraca uwagę, że resztę czasu zajmie procedura związana z rozpatrywaniem sprzeciwów dłużników.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Możliwość poprawy