Aktualizacja: 03.06.2015 07:40 Publikacja: 02.06.2015 11:07
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nawet 3 miliony nowych osób będzie mogło założyć lub przystąpić do już istniejących związków zawodowych. To samozatrudnieni, a także osoby wykonujące pracę na podstawie niemal wszystkich umów cywilnoprawnych – m.in. zlecenia, o dzieło, o świadczenie usług czy o współpracy.
To efekt wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że dwa przepisy ustawy o związkach zawodowych z 1991 r. są niezgodne z ustawą zasadniczą. Przewidywały one możliwość zakładania i wstępowania do związków tylko etatowych pracowników, agentów i pracujących nakładczo.
– Ustawodawca po wejściu w życie Konstytucji RP z 1997 r. był zobowiązany zmodyfikować, a nawet napisać na nowo ustawę o związkach zawodowych, tak by dostosować jej brzmienie do konstytucyjnej, szerokiej definicji pracownika – stwierdził sędzia Marek Zubik, uzasadniając werdykt Trybunału.
Wyrok zapadł na wniosek związkowców z OPZZ.
– Z naszych szacunków wynika, że aż połowa pracujących nie mogła do tej pory zrzeszać się w związkach – przekonywał po rozprawie Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Dla związków wyrok TK to bardzo dobra wiadomość. Będą rosły w siłę, co istotne przy coraz częstszych targach politycznych – ostatnio choćby o podwyżkę płacy minimalnej. Teraz należy do związków ok. 6 proc. Polaków, podczas gdy w 1991 r. było to aż 19 proc.
Nowe kategorie pracujących będą mogły stać się związkowcami już po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw – czyli za mniej więcej trzy tygodnie.
Uprawnienia, jakie zdobędą, mogą się jednak okazać nie lada kłopotem dla firm.
– Chodzi m.in. o ochronę przed zwolnieniem, prawo do strajku i utrzymywanie przez pracodawców związkowej infrastruktury. Może to skutkować wysokimi kosztami dla firm – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan.
Według tegorocznych szacunków Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku (są w nim głównie posłowie PO) utrzymanie związkowców w państwowych firmach kosztuje od 250 do 300 mln zł rocznie. Płacą więc za to też podatnicy.
Zdaniem Tomasza Urbańskiego, prezesa firmy Coniveo, orzeczenie TK może przynieść związkom więcej szkody niż pożytku. – Wytrąci im argument, że zatrudnianie na tzw. śmieciówkach jest niedopuszczalne.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o sporcie.
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Sądy potwierdzają, że mimo braku spełnienia przesłanek do skorzystania z odroczenia opodatkowania do momentu sprzedaży akcji, nieodpłatne bądź częściowo odpłatne nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie otrzymującego je.
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas