Aktualizacja: 03.06.2015 07:40 Publikacja: 02.06.2015 11:07
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nawet 3 miliony nowych osób będzie mogło założyć lub przystąpić do już istniejących związków zawodowych. To samozatrudnieni, a także osoby wykonujące pracę na podstawie niemal wszystkich umów cywilnoprawnych – m.in. zlecenia, o dzieło, o świadczenie usług czy o współpracy.
To efekt wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że dwa przepisy ustawy o związkach zawodowych z 1991 r. są niezgodne z ustawą zasadniczą. Przewidywały one możliwość zakładania i wstępowania do związków tylko etatowych pracowników, agentów i pracujących nakładczo.
– Ustawodawca po wejściu w życie Konstytucji RP z 1997 r. był zobowiązany zmodyfikować, a nawet napisać na nowo ustawę o związkach zawodowych, tak by dostosować jej brzmienie do konstytucyjnej, szerokiej definicji pracownika – stwierdził sędzia Marek Zubik, uzasadniając werdykt Trybunału.
Wyrok zapadł na wniosek związkowców z OPZZ.
– Z naszych szacunków wynika, że aż połowa pracujących nie mogła do tej pory zrzeszać się w związkach – przekonywał po rozprawie Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Dla związków wyrok TK to bardzo dobra wiadomość. Będą rosły w siłę, co istotne przy coraz częstszych targach politycznych – ostatnio choćby o podwyżkę płacy minimalnej. Teraz należy do związków ok. 6 proc. Polaków, podczas gdy w 1991 r. było to aż 19 proc.
Nowe kategorie pracujących będą mogły stać się związkowcami już po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw – czyli za mniej więcej trzy tygodnie.
Uprawnienia, jakie zdobędą, mogą się jednak okazać nie lada kłopotem dla firm.
– Chodzi m.in. o ochronę przed zwolnieniem, prawo do strajku i utrzymywanie przez pracodawców związkowej infrastruktury. Może to skutkować wysokimi kosztami dla firm – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan.
Według tegorocznych szacunków Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku (są w nim głównie posłowie PO) utrzymanie związkowców w państwowych firmach kosztuje od 250 do 300 mln zł rocznie. Płacą więc za to też podatnicy.
Zdaniem Tomasza Urbańskiego, prezesa firmy Coniveo, orzeczenie TK może przynieść związkom więcej szkody niż pożytku. – Wytrąci im argument, że zatrudnianie na tzw. śmieciówkach jest niedopuszczalne.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Aby wniosek organizacji związkowej o pobór składek był dla pracodawcy wiążący, muszą być spełnione określone warunki. Na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na roszczenia związków ani pracowników?
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas