CIT: przekazanie majątku likwidacyjnego nie oznacza odpłatnego zbycia

Przekazanie udziałowcowi majątku likwidowanej spółki kapitałowej nie oznacza odpłatnego zbycia tego mienia. Nie powoduje powstania po jej stronie przychodu.

Publikacja: 27.05.2015 04:00

CIT: przekazanie majątku likwidacyjnego nie oznacza odpłatnego zbycia

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Spółka z o.o. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 5 lipca 2012 r. Początkowo miała jednego wspólnika, który objął wszystkie udziały i pokrył je wkładem pieniężnym. W lutym 2012 r. kapitał zakładowy spółki został podwyższony. Udziały objął jedyny wspólnik i pokrył je aportem w postaci wierzytelności przysługującej mu względem innej spółki, wynikającej z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego. W marcu 2012 r. podatniczka nabyła od tej spółki lokal mieszkalny objęty umową przedwstępną i udział w garażu. Na poczet ceny zostały zaliczone zaliczki wniesione przez wspólnika z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej, z której wierzytelność została wniesiona aportem. W sierpniu 2012 r. jedyny udziałowiec sprzedał jeden udział i do spółki dołączył drugi wspólnik. Rok później zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o likwidacji i rozwiązaniu spółki.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki