Zielone światło dla nowych regulacji w pracy zdalnej

Znaczący wzrost liczby osób wykonujących pracę zdalną w Polsce doprowadził do szerokiej dyskusji publicznej na temat potrzeb jej uregulowania na poziomie prawnym. Mądrze skonstruowane regulacje mogą znacznie ułatwić wykonywanie pracy w tej formule dla obu stron. Istotne staje się szczegółowe doprecyzowanie praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników, co pomoże rozwiązywać ewentualne spory. Co szykuje ustawodawca i jakie będą konsekwencje zmian?

Publikacja: 23.10.2020 13:59

Mądrze skonstruowane regulacje dot. pracy zdalnej mogą znacznie ułatwić wykonywanie obowiązków dla o

Mądrze skonstruowane regulacje dot. pracy zdalnej mogą znacznie ułatwić wykonywanie obowiązków dla obu stron.

Foto: Adobe Stock

Nowe regulacje na horyzoncie

Na nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej pracodawcy czekali od dawna. Istotną zmianą będzie rezygnacja z pojęcia „telepracy" na rzecz szerszego pojęcia „pracy zdalnej", które lepiej oddaję formę jej wykonywania, a co najważniejsze termin ten będzie spójny z innymi przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy. Zgodnie z propozycją ministerstwa praca mogłaby być wykonywana całkowicie lub częściowo poza biurem pracodawcy, co więcej bez - stałego, określonego miejsca jej wykonywania. Mogłaby mieć zatem formę stałą lub incydentalną, w zależności od potrzeb stron. Projekt zakłada również specjalne przywileje rodziców dzieci do lat 3. Pracodawca będzie zobligowany do zgody na pracę z domu, pod warunkiem możliwości jej wykonywania w formie zdalnej. Na odpowiedź po złożonym przez pracownika stosownym wniosku miałby trzy dni. Przepisy trafiają właśnie do Rady Dialogu Społecznego na dalsze konsultacje.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki