Fundusz pożyczkowy dla kobiet to nowy program realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zasady jego prowadzenia określone są w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (DzU z 2006r. nr 226, poz. 1651 ze zm.).
Program skierowany jest wyłącznie do kobiet, które chciałyby założyć własną firmę lub rozwijać obecnie prowadzoną działalność. I ma wspierać je finansowo w tych zamierzeniach. Panie mogą ubiegać się o preferencyjną pożyczkę, której minimalna wysokość to 20 tys. zł, a maksymalna wynosi 40 tys. zł. Środki oprocentowane są według stałej stopy procentowej wynoszącej 2 proc., a pożyczka powinna być spłacona najpóźniej po pięciu latach.
Ponieważ jest to pierwsza edycja tego programu, a tym samym traktowana pilotażowo, ograniczony został terytorialny zasięg jego działania. Pożyczki mogą być udzielane jedynie na realizację projektów zlokalizowanych na obszarze wybranych powiatów w ośmiu województwach:
- warmińsko-mazurskim - powiaty: iławski, nowomiejski, gołdapski, działdowski, nidzicki, elbląski;
- kujawsko-pomorskim - powiaty: rypiński, brodnicki, mogileński, świecki, golubsko-dobrzyński, wąbrzeski;
- zachodniopomorskim - powiaty: wałecki, policki, goleniowski, kamieński, myśliborski, szczecinecki;
- świętokrzyskim - powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, konecki, staszowski, pińczowski, sandomierski;
- podkarpackim - powiaty: dębicki, tarnobrzeski, brzozowski, jasielski, krośnieński, bieszczadzki;
- dolnośląskim - powiaty: wałbrzyski, górowski, złotoryjski, kłodzki, lwówecki, jaworski;
- pomorskim - powiaty: nowodworski, sztumski, malborski, bytowski, człuchowski, słupski;
mazowieckim - powiaty: szydłowiecki, radomski, przysuski, makowski, sierpecki, gostyniński.
Wnioski o przyznanie pożyczki będą przyjmowane od 13 kwietnia do 31 grudnia, przy czym termin może zostać skrócony (np. w wyniku dużej liczby złożonych wniosków). Pieniądze uzyskane z pożyczki będzie można przeznaczyć np. na zakup: środków trwałych niezbędnych do rozpoczęcia (rozszerzenia) działalności, wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia, a także na dostosowanie pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych do potrzeb związanych z prowadzoną działalnością (sam zakup nieruchomości nie mieści się w dozwolonych wydatkach).
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).