- We wręczonym pracownikowi wypowiedzeniu umowy nie podaliśmy daty zawarcia wypowiadanego angażu. Wskazano jedynie: „rozwiązuję z panem łączącą nas umowę o pracę", bez sprecyzowania tej umowy. Czy wypowiedzenie jest ważne? – pyta czytelnik.
Tak.
Jeżeli strony są związane jedną umową o pracę, to takie określenie wystarczy, aby jasno stwierdzić, jaki angaż jest wypowiadany. Pominięcie daty zawarcia umowy o pracę nie powoduje w tym przypadku, że wypowiedzenie jest nieważne. Błąd ten nie może być także podstawą uznania, że wymówienie narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.
Kodeks pracy wskazuje na ogólną treść wypowiedzenia angażu dokonanego przez pracodawcę. Z art. 30 k.p. wynika, że wymówienie powinno być dokonane na piśmie i w razie, gdy jest dokonywane przez pracodawcę, powinno zawierać:
- pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy,
- jeżeli dotyczy umowy na czas nieokreślony, ma wskazywać przyczynę uzasadniającą wymówienie.
Poza tymi informacjami z pewnością trzeba wskazać okres wypowiedzenia oraz datę rozwiązania umowy, jak i datę sporządzenia pisma, oznaczenie pracodawcy i pracownika, podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej do składania takich oświadczeń woli w imieniu pracodawcy.
W wypowiedzeniu szef powinien się też odnieść do tego, co właściwie ma zamiar rozwiązać, czyli do wypowiadanej umowy o pracę. Taki zakres danych wynika również z pomocniczego wzoru pisma w sprawie wypowiedzenia zawartego w rozporządzeniu
W wypowiedzeniu szef powinien się też odnieść do tego, co właściwie ma zamiar rozwiązać, czyli do wypowiadanej umowy o pracę. Taki zakres danych wynika również z pomocniczego wzoru pisma w sprawie wypowiedzenia zawartego w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). W początkowej części tego wzoru wskazuje się następującą treść: „Rozwiązuję z Panem (Panią) umowę o pracę zawartą w dniu ................ z zachowaniem ........... ..................... (wskazać długość okresu wypowiedzenia) okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu ....................".
Nie jest to jednak wiążący wzór; ma on jedynie charakter pomocniczy.
W wypowiedzeniu zdecydowanie powinno się wskazać, co wypowiadamy. Najlepiej scharakteryzować rozwiązywaną umowę, podając jej rodzaj (np. umowa na czas nieokreślony, na czas określony) oraz datę jej zawarcia. Wtedy oczywiste jest, że wymówienie dotyczy aktualnej umowy – poprzednio łączące strony angaże wpływają jedynie na długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, ale nie podaje się ich w wymówieniu. Zakończyły już wcześniej swój byt, więc się ich nie wypowiada.
Jeżeli w treści wypowiedzenia wskazuje się na zakończenie umowy o pracę bez dalszej jej charakterystyki, a dalsze postanowienia w prawidłowy sposób określają długość wymówienia, zawierają uzasadnienie (przy umowie na czas nieokreślony), to taka konstrukcja wystarczy dla jego ważności. Choć pracodawca nie podał daty, zarówno on, jak i pracownik z pewnością wiedzą, czego dotyczy wypowiedzenie.
Zdecydowanie odniesienie do konkretnej umowy byłoby konieczne, gdyby strony były w tym samym czasie związane dwoma angażami.