Aktualizacja: 19.12.2014 05:50 Publikacja: 19.12.2014 05:50
Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
Jeszcze niedawno zgoda na tzw. odrabianie czasu wolnego przysparzała pracodawcom wielu problemów. W teorii odpracowane godziny powinny być bowiem traktowane jako nadliczbowe. Przewidziana w kodeksie pracy możliwość wprowadzenia w godzinach pracy maksymalnie 60-minutowej przerwy obiadowej też nie cieszyła się zainteresowaniem etatowców. Dopiero nowelizacja kodeksu pracy z 12 lipca 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 896), która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., pozwoliła bardziej elastycznie reagować na bieżące potrzeby pracowników i pracodawców.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Chociaż w woj. świętokrzyskim i na Podkarpaciu płace wzrosły w tym roku szybciej niż w innych regionach, różnica do najwyższych wynagrodzeń na Mazowszu wciąż wynosi ok. 2,4 tys. zł, podobnie jak pod koniec zeszłego roku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Małgorzata Paprocka poinformowała, że ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Najniższa krajowa od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie o 4666 zł. W górę pójdą również należności do ZUS.
Wynagrodzenie zasądzone przez sąd za czas pozostawania bez pracy ma charakter odszkodowawczy i korzysta ze zwolnienia z PIT.
Listopadowe płace najmocniej wzrosły w ciągu roku w firmach produkujących komputery i sprzęt elektroniczny, a najmniej w zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę. W obu branżach płace są powyżej przeciętnej.
Pracodawcy zatrudniający pracowników domowych np. do opieki, gotowania, sprzątania, muszą wprowadzić rozwiązania pozwalające na pomiar dobowego czasu pracy każdego pracownika domowego.
Po październikowej dużej niespodziance w listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce rozczarowała. Perspektywy pozostają jednak umiarkowanie dobre. Lekko pozytywnie zaskoczyły listopadowe dane z rynku pracy.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie, ale ekonomiści spodziewali się, że będzie gorzej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas