Wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną. Oznacza to, że bez względu na to, która ze stron go dokonuje, skuteczność tej czynności nie zależy od zgody jej adresata.
W świetle art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Przepis ten, z mocy odesłania wskazanego w art. 300 k.p., stosuje się m.in. do składania oświadczeń o rozwiązaniu umowy (czy to z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czy nie). Przy czym prawidłowa interpretacja ?art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p. powinna prowadzić do wniosku, że chodzi jedynie o stworzenie możliwości zapoznania się przez adresata z zawartością pisma (tu o zakończeniu współpracy z etatowcem z zachowaniem okresu wypowiedzenia), nie zaś o rzeczywiste jego przeczytanie.
W jaki sposób zatem szef powinien tę ewentualność stworzyć, aby nie narazić się na zarzut, że podwładny nie miał możliwości zapoznać się z pismem zawierającym decyzję o rozstaniu? Rozwiązanie jest bardzo proste. Zatrudniający powinien:
- ?nadać wypowiedzenie na widniejący w aktach osobowych adres zamieszkania etatowca przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru albo
- ?przekazać wymówienie na ten adres pracownika za pośrednictwem firmy kurierskiej za potwierdzeniem odbioru, albo
- ?gdy decyduje się wręczyć wymówienie w miejscu pracy – zadbać o to, aby odbyło się to w obecności co najmniej jednego świadka. On potwierdziłby to, że podjęto próbę przekazania pisma pracownikowi, ale ten nie zgodził się go przyjąć. Taką odmowę dobrze jest wówczas udokumentować w formie notatki służbowej >patrz przykład notatki służbowej.
Nawet jednak, gdyby podwładny czytelnika uchylił się od przyjęcia oświadczenia woli o rozstaniu z nim z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w żaden sposób nie wpływa to na skuteczność tej czynności prawnej. Stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
—Anna Borysewicz, adwokat
Podstawa prawna: art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121) w związku z art. 300 k.p.
Podstawa prawna: art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.)