Dwie trzecie pracujących Polaków uważa, że charakter ich pracy wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Z tego dla 9 proc. ankietowanych zagrożenie to jest bardzo poważne. Co trzeci zatrudniony był świadkiem wypadku przy pracy lub słyszał o nim. Co piąty doświadczył naruszenia przepisów BHP.

Takie wnioski płyną z opublikowanego wczoraj badania „Bezpieczeństwo w pracy w Polsce 2014", przeprowadzonego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy. Koalicja, skupiająca pracodawców, analizowała skuteczność szkoleń BHP dla pracowników.

– Pracownicy oceniają te szkolenia jako bardzo potrzebne, deklarują, że znają przepisy BHP. Przeczą temu jednak analizy przyczyn większości wypadków. Są one często spowodowane tym, że zatrudnieni odstępują od procedur BHP – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Witold Polkowski z organizacji Pracodawcy RP.

W związku z tym obie strony dostrzegają, że ich program szkoleń BHP jest niedostosowany do rzeczywistości. Brakuje w nim aspektów psychologicznych, informacji dla pracowników o wpływie stresu na rodzaj wykonywanej pracy. Dlatego przedstawiciele pracodawców złożyli do ministra pracy wniosek o zmianę programów szkoleń BHP.

Inny problem wskazany podczas konferencji to zatrudnieni na umowy cywilnoprawne. Te osoby nie przechodzą bowiem szkoleń BHP, gdyż pracodawcy mają obowiązek zapewnić je tylko podwładnym pracującym na etacie.

– Co więcej, te szkolenia nie docierają do samozatrudnionych. A mamy ich w Polsce ok. 1 mln. Oni nie zdają sobie w ogóle sprawy, że są narażeni na niebezpieczeństwo w pracy i ulegają wypadkom – wskazywał Polkowski.

Zaznaczył też, że wypadki przy pracy nie zawsze są winą samych pracowników. Często bowiem to pracodawcy łamią przepisy i nie zapewniają im bezpiecznych warunków. I jak się okazuje, jedyną motywacją zmiany tej nagannej praktyki nie jest wcale prawo, ale aspekt ekonomiczny dla firm.

Pracodawca zmienia bowiem swą politykę dopiero wówczas, gdy okazuje się, że pracownik po wypadku występuje do sądu cywilnego z pozwem o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

A jak przyznają pracownicy w badaniach, najbardziej narażone na takie wypadki są osoby zatrudnione w branży budowlanej, w przemyśle wydobywczym oraz w przemyśle chemicznym. Ankietowani wskazują także, że najbardziej obawiają się wypadku samochodowego oraz wypadku związanego z pracą na wysokości i przy obsłudze maszyn.

Badanie przeprowadziła firma Millward Brown w lipcu 2014 r. na próbie 1 tys. osób.