Jedną z informacji, które pracodawca musi podać w świadectwie pracy, jest tryb rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. ?W praktyce często bywa to kłopotliwe. Dotyczy to m.in. sytuacji zakończenia zatrudnienia likwidatora.

Takie osoby powołuje się do przeprowadzenia procesu likwidacji firmy. Szczegółowe zasady ich ustanawiania oraz sposobu prowadzenia likwidacji określają przepisy dotyczące konkretnego rodzaju firmy. W przypadku spółek są to regulacje kodeksu spółek handlowych. Gdy podmiot ten ma wydać świadectwo pracy likwidatorowi, staje przed problemem, czy doszło tu do wygaśnięcia stosunku pracy ?w związku z zakończeniem procesu likwidacji czy też miało miejsce rozwiązanie umowy o pracę.

To nie to zdarzenie

Moim zdaniem nie można uznać, że umowa wygasa ?w momencie zakończenia procesu likwidacyjnego i wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Wygaśnięcie może nastąpić wyłącznie w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy lub ?w przepisach szczególnych (art. 63 k.p.). Stosunek pracy wygasa przy tym z mocy samego prawa, wskutek wystąpienia wyczerpująco określonych zdarzeń prawnych. Kodeks pracy nie wymienia wśród tych przyczyn wykreślenia spółki z KRS ani zakończenia istnienia pracodawcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy, wyjaśniając w wyroku z 5 września 2001 r. (I PKN 830/00), że likwidacja pracodawcy nie jest zdarzeniem powodującym wygaśnięcie umowy ?o pracę.

Zadania się skończyły

Należy zatem uznać, że ?w przypadku likwidatorów dochodzi do rozwiązania umowy o pracę. Jak wynika ?z art. 30 § 1 k.p., umowa może się rozwiązać:

To wyliczenie ma charakter zamknięty. Nie ma więc możliwości innego rozwiązania umowy o pracę.

Jeżeli likwidator był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, najmniej problematyczne jest rozwiązanie z nim umowy z chwilą wykreślenia spółki z KRS na mocy porozumienia stron. Nie ma wtedy wątpliwości, że ich wolą jest zakończenie istnienia stosunku pracy likwidatora z tą datą. W świadectwie pracy należy wówczas wpisać art. 30 § 1 pkt 1 k.p.

Gdyby zaś likwidator był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy – tj. przeprowadzenia likwidacji firmy – to jego umowa rozwiązuje się z momentem zakończenia tej pracy, czyli z dniem zlikwidowania firmy. W takim przypadku w jego świadectwie pracy jako podstawę rozwiązania umowy należy wpisać art. 30 § 1 pkt 5 k.p.

Przykład

Pan Adam, będący prezesem zarządu spółki z o.o., w związku ?z rozpoczęciem procesu likwidacji został ustanowiony likwidatorem tej spółki. Równocześnie zawarto z nim umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy – przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. 15 lipca 2014 r. postępowanie likwidacyjne spółki zakończono. Wydając panu Adamowi świadectwo pracy, spółka wskazała, że umowa rozwiązała się z dniem 15 lipca 2014 r., a jako podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy – art. 30 § 1 pkt 5 k.p.