Sprzedaję towary do państw Bliskiego Wschodu. Chciałbym zabezpieczyć transakcje akredytywą. W jaki sposób mogę ją otrzymać?

Akredytywa dokumentowa to pisemne zobowiązanie banku do zapłaty beneficjentowi określonej kwoty pieniężnej na podstawie dokumentów, które są wymienione w jej treści. Stanowi instrument ograniczający ryzyko ?w handlu zagranicznym. Ma zastosowanie przede wszystkim w eksporcie na rynki, gdzie jest duże ryzyko niewypłacalności firm, także z powodu ryzyka politycznego oraz w handlu ?z partnerami niesprawdzonymi, gdzie między stronami nie ma jeszcze zaufania.

Koszt akredytywy ponosi importer i on również jest stroną występującą do banku z wnioskiem o udzielenie akredytywy. O ile z punktu widzenia eksportera instrument ten zabezpiecza transakcję, to importer odnosi namacalną fizycznie korzyść, jaką jest uniknięcie płacenia z góry ?za towar. Oprócz tego sprzedawcy często uzależniają sfinalizowanie transakcji od zabezpieczenia jej akredytywą.

Bank sprawdza kondycję finansową przedsiębiorstwa, które ubiega się o akredytywę i robi to na podstawie dokumentów, które ta firma musi dostarczyć. Przeważnie są to te same dokumenty co w przypadku ubiegania się ?o kredyt, czyli m.in. statut firmy i sprawozdania finansowe. Dopiero, gdy bank uzna, że importer jest zdolny do zapłacenia za towar, może mu ustanowić akredytywę. Bank zabezpiecza się na wypadek braku zapłaty ze strony importera poprzez blokadę środków, otwartą linię kredytową czy przelew na rachunek banku.

Akredytywa oznacza, że jeśli beneficjent przedstawi określone dokumenty bankowi, to bank dokona zapłaty. Firma, która zleca akredytywę, określa, jakie dokumenty beneficjent będzie musiał przedstawić bankowi, żeby otrzymać wypłatę. Akredytywa jest zobowiązaniem samoistnym, co oznacza, że zapłata następuje wyłącznie na podstawie  zgodnych z warunkami akredytywy dokumentów, które pozwalają na weryfikację, czy firma wywiązała się ze swojego zobowiązania. Nie mają przy tym znaczenia żadne porozumienia wynikające z kontraktu. Z tego powodu ważne jest przemyślane określenie dokumentów, na podstawie których nastąpi wypłata.

Zobowiązanie banku będzie wymagalne w terminie wynikającym z warunków akredytywy, a bank dokona zapłaty na podstawie dokumentów. Trzeba je przygotować solidnie, gdyż w razie uchybień bank odmówi zapłaty.