Ubezpieczenie przedmiotów leasingu pozwala na zabezpieczenie interesów finansującego przed konsekwencjami możliwego ich zniszczenia, uszkodzenia lub utraty. Przedmiot leasingu, czyli w tym przypadku maszyny, powinien być ubezpieczony. Jest to w interesie zarówno firmy leasingowej, która w razie zniszczenia mienia nie zawsze mogłaby liczyć na rekompensatę szkody, jak i leasingobiorcy, któremu polisa oszczędzi nieprzewidzianych wydatków w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia leasingowanego mienia. Musi on bowiem opłacać raty leasingowe także, gdy dzierżawiony przedmiot jest niesprawny.
Bardziej opłacalne jest zawarcie umowy przez firmę leasingową, gdyż jest to rozwiązanie tańsze
W całym okresie leasingu właścicielem przedmiotu leasingu jest właśnie finansujący. To właśnie właściciel ubezpiecza przedmiot, o ile strony nie umówiły się inaczej. Jeśli tak będzie, to umowa leasingu powinna określić, kiedy gestia ubezpieczeniowa, czyli prawo do zawarcia umowy ubezpieczenia, może przejść na leasingobiorcę i na jakich warunkach. Przeważnie jednak bardziej opłacalne jest zawarcie umowy przez firmę leasingową, gdyż jest to rozwiązanie tańsze.
Zakres ubezpieczenia może obejmować takie zdarzenia losowe, jak pożar, uderzenie pioruna, powódź, deszcz nawalny i inne zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem i rabunek, wandalizm po dokonaniu włamania, wewnętrzne zamieszki, celowe uszkodzenie, strajk lub zwolnienie grupowe pracowników, a także ryzyka nienazwane. Sumą ubezpieczenia jest wartość fakturowa brutto. Polisa może zostać zawarta na 12 miesięcy, często z opcją automatycznego przedłużenia albo na cały okres trwania umowy leasingu.
Nawet jeżeli umowę ubezpieczenia zawiera firma leasingowa, to i tak leasingobiorca ma szereg obowiązków związanych ?z odpowiednim zabezpieczeniem mienia, które zostało ubezpieczone. Obowiązki te wynikają z wymogów prawa budowlanego, normalizacji i certyfikacji czy dozoru technicznego, a także z ogólnych warunków ubezpieczenia, gdzie jest szczegółowo określone, w jaki sposób korzystający musi troszczyć się o przedmioty leasingu. Oprócz tego leasingobiorca powinien niezwłocznie zawiadamiać zakład ubezpieczeń, jeżeli zmienią się okoliczności mające wpływ na zwiększenie ryzyka, a w szczególności zwiększające niebezpieczeństwo powstania szkody.