Omawiany zarzut można, choć nie trzeba, poprzedzić złożeniem oświadczenia o potrąceniu w sensie materialnoprawnym. Komentowane oświadczenie składa się w dowolnej formie, stąd pogląd, że zarzut procesowy może, ale nie musi, poprzedzać jego oddzielne wyartykułowanie. Dopuszczalne jest mianowicie podniesienie, np. w odpowiedzi na pozew czy w sprzeciwie od nakazu zapłaty, jedynie takiego procesowego zarzutu, co interpretuje się jako równoczesne złożenie oświadczenia o kompensacji w sensie materialnoprawnym. Nie ma przy tym znaczenia, że oświadczenie o potrąceniu w sensie materialnoprawnym złożono dopiero w toku procesu.
Tak też uznał Sąd Apelacyjny ?w Warszawie w wyroku z 22 lipca 2011 r. (VI ACa 783/10), twierdząc, że „nie ma przeszkód, aby oświadczenie o potrąceniu w znaczeniu materialnoprawnym zostało złożone ?w toku procesu. Możliwość potrącenia nie jest bowiem ograniczona w czasie". Zakładając, że przeciwnik w dalszym toku procesu będzie kwestionował istnienie podstaw do potrącenia w sensie materialnoprawnym, strona już w pierwszym piśmie procesowym powinna wykazać wszelkimi środkami dowodowymi zasadność złożenia oświadczenia o kompensacji, tj. istnienie, wysokość i wymagalność przysługującej jej wierzytelności – patrz wzór pisma procesowego zawierającego procesowy zarzut potrącenia.
Autorka jest adwokatem
podstawa prawna: art. 61 oraz 498-505 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.- Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 121 ze zm.)