Rz: Czy szef może z dnia ?na dzień polecić pracę w święto 15 sierpnia?

dr Patrycja Zawirska: Aktywność etatowca w święto trzeba przewidzieć ?w rozkładzie czasu pracy, tworzonym na okres co najmniej miesiąca i z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem poinformować o nim załogę. Praca „z dnia na dzień" jest możliwa tylko w formie zlecenia nadgodzin. Jest to dopuszczalne, jeśli dodatkowe zadania wynikają ze szczególnych potrzeb pracodawcy. Przykładowo chodzi ?o zwiększone zlecenia związane z pozyskaniem nowego klienta. Jeśli jednocześnie spełniony jest warunek dopuszczalności pracy w święto (np. e-usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów), pracownik będzie musiał stawić się w firmie.

A jeśli zachoruje ten, kto harmonogramowo miał wyznaczoną dozwoloną pracę ?w świąteczny piątek, to czy szef może załatać kadrowe braki ?i zlecić pracę innemu podwładnemu?

Tu znowu pojawia się zlecenie ewentualnych nadgodzin. To nimi można wypełnić niespodziewane ?i przejściowe braki kadrowe. Oczywiście wiąże się to ?z koniecznością odpowiedniego rozliczenia dodatkowych zadań ?– zasadniczo dniem wolnym. W tym scenariuszu nie trzeba uprzedzać o dodatkowej pracy.

Alternatywnie można byłoby pomyśleć o nagłej zmianie rozkładu pracy zastępcy tak, aby przewidywał on zadania w świąteczny piątek. To rozwiązanie byłoby jednak dyskusyjne ?i niewykluczona jest za to kara inspektora pracy. Co więcej, można argumentować, że ?w takim przypadku trzeba poinformować zastępcę ?o zmianie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (analogicznie stosowany ?art. 129 § 3 k.p.).

Czy w podbramkowej sytuacji firma świadcząca e-usługi dla zagranicznego kontrahenta ma prawo odwołać pracownika ?z urlopu i zobowiązać go, ?aby stawił się w zakładzie ?w święto 15 sierpnia?

Odwołanie z urlopu ?to sytuacja wyjątkowa. Uzasadniać je mogą jedynie okoliczności nieprzewidziane ?w momencie rozpoczynania wypoczynku. Ponadto obecność podwładnego ?w zakładzie musi stać się niezbędna. Oznacza to, że sam rodzaj wykonywanych zadań (e-usługi) i zwykła potrzeba zapewnienia dodatkowych rąk do pracy ?w święto nie uzasadniają odwołania z urlopu. Co innego, jeśli za obecnością urlopowicza przemawiają takie okoliczności, jak: jego unikatowe umiejętności, wiedza, potencjalna szkoda pracodawcy.

Jeśli do tej pory szef nie zmienił postanowień regulaminu pracy, to czy może teraz swobodnie układać grafiki ?z uwzględnieniem dozwolonej świątecznej pracy na mocy ?art. 15110 pkt 11 k.p.?

To zależy od regulaminu pracy. Jeśli zgodnie z nim załoga może pracować ?w święta w sytuacjach wskazanych w przepisach, ?to zlecanie zadań 15 sierpnia jest jak najbardziej dopuszczalne. Podobnie, ?gdy regulamin milczy na ten temat. Polecaniu zadań ?w tym dniu będzie przeszkadzał natomiast taki regulamin, który enumeratywnie wylicza przypadki, kiedy świąteczna praca jest dozwolona, ?a wśród nich nie ma świadczenia e-usług dla zagranicznych kontrahentów.

—rozmawiała Anna Abramowska