Zatrudniam osiem osób. W firmie wyznaczyłem czwartki jako dzień wolny od pracy. Co mam teraz zrobić z majowymi świętami? Za jaki dzień muszę oddać załodze wolne?
Czas pracy w podstawowym systemie nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Tak stanowi art. 129 ?§ 1 k.p.
To oznacza, że poza niedzielami i świętami załoga musi mieć jeszcze dodatkowy dzień wolny. Na ogół są to soboty. Przykład firmy czytelnika wskazuje, że nie wszędzie obowiązki służbowe wykonuje się od poniedziałku do piątku. Zamiast wolnych weekendów, czyli sobót i niedziel, podwładni w tym zakładzie mają wolny czwartek. Jest to ich dodatkowy dzień bez zadań. A to wymusza na pracodawcy określone decyzje, gdy taki czwartek pokrywa się ze świętem. Tak będzie 1 maja, w święto pracy. W jednym terminie nie mogą się bowiem kumulować dwie uroczyste okazje. Zabrania tego art. 130 § 2 k.p., który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Dlatego zatrudnionym trzeba zapewnić w zamian za to święto inny dzień bez zajęć. Może to np. być 2 maja, piątek. Dla tej załogi wolny będzie także następny dzień, kiedy przypada święto Konstytucji 3 Maja. W efekcie przy takim wariancie pracownicy ci pół tygodnia spędzą poza firmą, podobnie jak ich koledzy, którzy pracują od poniedziałku do piątku i wypoczywają bardziej standardowo – w weekendy.
Jeśli w kolejnych miesiącach w czwartki wypadną święta, czytelnik będzie postępował podobnie jak z 1 maja, oddając ?w zamian za to inny dzień bez pracy. Tak zdarzy się jeszcze ?z Bożym Ciałem i Bożym Narodzeniem (pierwszy dzień).