Jeśli zobowiązani nie dostarczą tych dokumentów, PFRON nie rozpatrzy ich wniosków ?o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników oraz refundację obowiązkowych składek społecznych. Wymóg przekazania raportów określają dwa rozporządzenia >patrz ramka.
Jaka zawartość
Wnioskodawca przedstawia sprawozdania za ostatnie trzy lata obrotowe sporządzane zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 330 ze zm., dalej ustawa). Mają więc się składać z: bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej – obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Dokumentacja ma być kompletna, czytelna, podpisana przez osobę sporządzającą oraz przez wszystkie osoby wchodzące w skład organu kierującego podmiotem (zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy). Przekazuje się oryginał lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentacji przedsiębiorcy.
Kto i co ujawnia
Artykuł 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości określa, jakie podmioty muszą ją stosować ?i przekazywać sprawozdania finansowe. Dotyczy to korzystających z dotacji lub subwencji z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych. I to od początku roku obrotowego, w którym przyznano im tę pomoc. Ponadto wymóg ten spoczywa m.in. na spółkach handlowych (osobowych i kapitałowych), cywilnych, a także innych osobach prawnych, fizycznych, spółkach cywilnych oraz jawnych osób fizycznych, spółkach partnerskich oraz spółdzielniach socjalnych, bankach, funduszach emerytalnych, towarzystwach ubezpieczeniowych.
Z kolei firmy, które zgodnie z ustawą o rachunkowości nie sporządzają sprawozdań finansowych, mają do 30 kwietnia wysłać oświadczenie, że nie muszą tworzyć tych dokumentów (patrz przykład pisma). Taka deklaracja do PFRON też ma trafić do ?30 kwietnia.
Natomiast ani sprawozdań, ani oświadczenia do PFRON nie przekazują ubiegający się o pomoc, o której mowa ?w rozporządzeniu RM w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, będący mikro– lub małymi przedsiębiorstwami. Te firmy do ?30 kwietnia niczego nie przekazują do PFRON.
PRZYKŁAD OŚWIADCZENIA O BRAKU KONIECZNOŚCI PRZEKAZYWANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO DO PFRON
Ustka, 22 kwietnia 2014 r.
Nazwa firmy/imię i nazwisko:
Zakład Połowu Małych Ryb „Złota Rybka" Jan Rybiński
Adres: Ustka, ul. Morska 1
NIP: 51 123 456 01
nr PFRON: 112233445566
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że Zakład Połowu Małych Ryb „Złota Rybka" w Ustce nie jest zobowiązany zgodnie ?z ustawą o rachunkowości do sporządzania sprawozdań finansowych.
Jednocześnie oświadczam, że w razie powstania takiego obowiązku niezwłocznie prześlę ?do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stosowne sprawozdania finansowe.
Dane osoby upoważnionej do przedstawienia oświadczenia:
Jan Rybiński
prezes, właściciel firmy „Złota Rybka"
tel. 123 456 678
Adresat odbiera
Sprawozdanie finansowe lub oświadczenie pracodawcy wysyłają do PFRON listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa
z dopiskiem SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2013 r.
Jakie przepisy
Zasady przekazywania sprawozdań finansowych do PFRON określają rozporządzenia Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. ?w sprawie:
- ?zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc ?de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DzU nr 53, ?poz. 312 ze zm.),
- ?zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (DzU nr 53, poz. 311 ze zm.).