Zwykła polisa ubezpieczenia mienia od kradzieży nie obejmuje szkód wyrządzonych przez pracowników firmy. Są one przeważnie wyłączone z ochrony. Przedsiębiorca może natomiast wykupić ubezpieczenie ryzyka sprzeniewierzenia, które zapewni ochronę na wypadek szkód wyrządzonych przez pracowników. Polisa ta ma za zadanie zabezpieczyć firmę przed dużymi stratami, które mogą zagrozić funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, nie przyda się natomiast w przypadku drobnych nadużyć, jak kradzież ryzy papieru.

Przedmiotem ubezpieczenia sprzeniewierzenia jest bezpośrednia strata pieniężna poniesiona przez przedsiębiorcę w wyniku jakiegokolwiek aktu oszustwa lub nieuczciwości pracowników objętych umową ubezpieczenia. Ochroną można objąć także straty wynikłe z przestępstw komputerowych, z podrobienia podpisów przez osoby niebędące pracownikami firmy oraz straty z powodu kradzieży. Odszkodowanie może obejmować nie tylko bezpośrednią stratę, ale i zwrot kosztów ustalenia szkody oraz postępowania sądowego do określonej wysokości, a także koszty zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. W przypadku ubezpieczenia ryzyka sprzeniewierzenia nie ma znaczenia, czy szkoda nastąpiła na terenie firmy czy poza nią. Jest to tyle istotne, że duża część szkód występuje w przypadku takich działań pracowników jak oszustwa na delegacjach czy nieewidencjonowana sprzedaż materiałów.

Ubezpieczeniem można objąć szkody wyrządzone przez różne grupy pracowników. W umowie ustala się, jakie to mają być grupy. Mogą to być np. tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą być również osoby wykonujące stałe zlecenia czy pełniące funkcje kierownicze w firmie.

Typowe ubezpieczenie ryzyka sprzeniewierzenia pokrywa szkody wyrządzone i jednocześnie wykryte w okresie ubezpieczenia. Po zakończeniu tego okresu klient ma jednak możliwość dokupić sobie okres dodatkowy, dzięki któremu będzie mógł zgłosić ubezpieczycielowi wykryte przez siebie szkody powstałe w wyniku sprzeniewierzenia popełnionego w okresie ubezpieczenia.

W celu otrzymania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ryzyka sprzeniewierzenia należy udowodnić, że dany pracownik czy pracownicy wyrządzili szkodę. Przeważnie jest też możliwe wypłacenie tymczasowego odszkodowania przed ostatecznym wyjaśnieniem odpowiedzialności sprawcy.

Wniosek

Typowe ubezpieczenie ryzyka sprzeniewierzenia pokrywa szkody wyrządzone i jednocześnie wykryte w okresie ubezpieczenia. Po zakończeniu tego okresu klient ma jednak możliwość dokupić sobie okres dodatkowy, dzięki któremu będzie mógł zgłosić ubezpieczycielowi wykryte przez siebie szkody powstałe w wyniku sprzeniewierzenia, popełnionego w okresie ubezpieczenia.