Ponadto w tym czasie przysługuje ono w stawkach obowiązujących w 2013 r. Zgodnie ?z art. 3 ustawy z 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (DzU ?poz. 1645) wprowadzono zmiany do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa ?o rehabilitacji). Polegają one na tym, że od 1 kwietnia 2014 r. firmy z otwartego rynku pracy oraz pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej będą otrzymywać takie samo dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników. Jednocześnie ustawodawca obniżył maksymalne kwoty dopłat, uniezależniając ich wysokość od najniższego wynagrodzenia >patrz tabelka.
Wątpliwości pracodawców budzi jednak przepis, który jest podstawą wypłaty ?dofinansowania z PFRON ?za I kwartał 2014 r. Nie mają oni pewności, czy bazą do? ich naliczenia ma być kwota minimalnej płacy z roku ?poprzedniego (najniższa płaca w 2013 r., czyli 1600 zł) czy też kwota z roku 2012.
W stanowisku Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych z 31 grudnia 2013 r. (BON-I-52311-505-2-WK/13) wskazano, że – zgodnie ?z art. 68gc ustawy o rehabilitacji – za okres od stycznia do marca 2014 r. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego określone w art. 26a przysługuje w wysokości i na zasadach obowiązujących w roku 2013. Co to dokładnie oznacza dla pracodawców?
Sformułowanie „w wysokości" oznacza maksymalną kwotę, jaką pracodawca może otrzymać na dofinansowanie miesięcznego wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, jak również podstawę jej obliczania. Za kwotę bazową do jej ustalenia należy zatem przyjąć stawkę najniższej ?płacy obowiązującą w grudniu ?2012 r. (tj. 1500 zł).
Natomiast przez sformułowanie „na zasadach" należy rozumieć postępowanie przy udzielaniu tego dofinansowania, czyli:
- ?zróżnicowanie wysokości dopłat w zależności od stopnia niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany lub lekki),
- ?zwiększenie jego wysokości ?w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych,
- ?zróżnicowanie wsparcia dla chronionego i otwartego rynku pracy.
Zatem maksymalna wysokość dofinansowania do miesięcznego wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w pierwszym kwartale ?2014 r. jest taka sama jak w 2013 r. Jednak pracodawca nie powinien jako podstawy dopłaty brać pod uwagę „minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego", lecz kwotę z grudnia 2012 r., czyli 1500 zł.
Pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy powinni pamiętać, że przez pierwsze 3 miesiące 2014 r. będą otrzymywać tylko 70 proc. kwot dofinansowania (lub 90 proc. – na pracowników ze schorzeniami specjalnymi), które dostają zakłady pracy chronionej. Zrównanie wysokości refundacji nastąpi dopiero od kwietnia br.
— Mateusz Brząkowski, radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych