Od 7 grudnia 2013 r. w Systemie Obsługi Dofinansowań ?i Refundacji (SODiR) obowiązuje nowa procedura ?w przypadku dokonywania korekt na tzw. plus dla pracodawcy. Jeśli pracodawca osób niepełnosprawnych po tej dacie wysłał do PFRON korekty wniosków Wn-D ?i załączników INF-D-P – korekty zwiększające, w szczególności za 2013 r. – mocno się zdziwił. Okazało się, że po wysłaniu korekt i ustaleniu nowego większego salda dla pracodawcy system założył na ten miesiąc blokadę wypłaty zwiększonego dofinansowania. Wynika to ?z faktu, że PFRON musi przeprowadzić postępowanie sprawdzające związane ze złożoną korektą.
W takim przypadku PFRON wysyła do pracodawcy informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, wskazując w nim dokumentację, jaką należy przedłożyć w Funduszu.
Oznacza to, że pracodawca musiał wysłać do PFRON za te osoby, których INF-D-P było korygowane na tzw. plus, wszystkie dokumenty kadrowe, płacowe i zusowskie. Najgorsze było to, że oprócz blokady kwoty wynikającej z korekty w grudniu 2013 r. wstrzymywane było również bieżące dofinansowanie. W związku z tym ?organizacja OBPON.ORG zwróciła się do PFRON ?o możliwie jak najszybsze wyjaśnienie sprawy, uznając, że PFRON nie ma prawa blokować bieżącego dofinansowania, jeśli postępowanie sprawdzające dotyczy wyłącznie zwiększających korekt za poprzednie miesiące.
W odpowiedzi PFRON wskazał, że blokada dotyczy wyłącznie dofinansowania za okres objęty postępowaniem wyjaśniającym. Pracodawca może realizować swoje prawa co do bieżących okresów.
—Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.ORG
Stanowisko funduszu
Stanowisko PFRON z 14 stycznia 2014 r. w sprawie dokonywania korekt in plus ?(WDR/503/1055w/AWI/2014)
Dotyczy: pisma z 19 grudnia 2013 r. znak: OBPON.ORG/233/50/ES/2013.12.19
W nawiązaniu do powyższego zapytania informuję, ?iż zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu ?do spraw Osób Niepełnosprawnych wyrażonym w piśmie ?z 25 października 2013 r. znak: BON-I-52311-380-2-LK/2013 pracodawca ubiegający się o dofinansowanie ?do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych może dokonywać korekt – zarówno in plus, jak i in minus ?– złożonego terminowo wniosku Wn-D stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU z 2009 r. nr 8, poz. 43 ze zm.) ?w zakresie dotyczącym danych określonych w tym wniosku lub załączanych do niego informacji INF-D-P. Zgodnie ?z § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia pracodawca składa wniosek ?i informację w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Biuro Pełnomocnika Rządu ?do spraw Osób Niepełnosprawnych stoi na stanowisku, ?iż użycie w ww. przepisie spójnika „i" oznacza, że termin ?ten dotyczy zarówno złożenia wniosku, jak i złożenia informacji.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej PFRON, w odniesieniu ?do korekt in plus przekazywanych po terminie wynikającym ?z treści rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej ?z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ?(DzU z 2009 r. nr 8, poz. 43 ze zm.) przeprowadza postępowanie wyjaśniające celem zweryfikowania poprawności danych wykazanych w nowo dodanych załącznikach INF-D-P. Realizacja przeprowadzenia powyższych czynności pociąga za sobą obowiązek założenia blokady uniemożliwiającej wypłatę zwiększonego dofinansowania wynikającego z przesłanych po terminie załączników INF-D-P. Wprowadzenie blokady okresu, którego dotyczy nowy załącznik INF-D-P, nie jest tożsame z całościową blokadą danego podmiotu. Pracodawca nadal ma możliwość realizacji swoich praw co do okresów bieżących.
Stanowisko PFRON jest dostępne pod adresem: http://www.rp.pl/artykul/1083464.html