Prowadzę agencję reklamową. Od 1 października 2013 r. zatrudniłem w dziale marketingu nowego pracownika. W poprzedniej firmie osoba ta pracowała do końca marca 2013 r. Następnie miała półroczną przerwę. W jakim wymiarze przysługuje nowemu podwładnemu urlop za poprzedni rok kalendarzowy? W byłej firmie pracownik wykorzystał aż 10 dni z puli na 2013 r. Czy z tego powodu można mu obniżyć wymiar urlopu w moim zakładzie?
– pyta czytelnik
Odpowiada dr Patrycja Zawirska, radca prawny kieruje departamentem prawa pracy w K&L GATES:
Tak.
Zmiana zakładu pracy wiąże się z zasadą rozłożenia zobowiązań urlopowych na poprzedniego ?i nowego pracodawcę. Każdy z nich powinien udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w jego firmie w danym roku kalendarzowym.
Zasadniczo zatem przedsiębiorca, który zatrudnił pracownika w agencji reklamowej, powinien udzielić wolnego w wymiarze 3/12 urlopu przysługującego za cały rok kalendarzowy. W zależności od stażu pracy „pełne" roczne uprawnienie urlopowe obejmuje 20 lub 26 dni. Ułamek 3/12 z tej puli wyniesie więc odpowiednio 5 lub 7 dni (gdyż niepełne dni wypoczynku zaokrągla się do całej dniówki). Przy założeniu, ?że podwładny posiada 10-letni staż pracy (wliczając w to ?w odpowiednim wymiarze edukację np. 8 lat za ukończenie studiów magisterskich), powinien za zatrudnienie w pierwszym kwartale ubiegłego roku otrzymać 7 dni wolnego. Wykorzystał więc 3 ponadnormatywne dniówki. Skrupulatny ?i dbający o swoje interesy nowy szef powinien wziąć to pod uwagę, ustalając wymiar wakacji za 2013 r. Uprawnienie urlopowe nie obejmuje bowiem miesięcy bezrobocia. ?W nowym zakładzie pracy wolne będzie przysługiwać – co do zasady – w proporcji do przepracowanych w 2013 r. miesięcy. Skoro w ubiegłym roku nowo zatrudniony świadczył pracę ?w agencji reklamowej jedynie przez ostatni kwartał, jego uprawnienie urlopowe nie może przekraczać 3/12 z puli ?26 dni, czyli 7 dni.
W analizowanym wypadku urlopu będzie jednak mniej. Przełożony obniży uzyskany wynik o 3 nadprogramowe dniówki wypoczynku wykorzystane u poprzedniego szefa. ?W konsekwencji pracownik ma prawo do 4 dni urlopu za 2013 r.
Gdyby nowy pracodawca udzielił mu w 2013 r. więcej dni wypoczynku, byłaby to jego strata. Musiałby je traktować jako bonus. Nie mógłby argumentować, że tych nadprogramowych 3 dni wolnych udzielił na poczet urlopu za 2014 r. Prawo do niego pracownik nabył bowiem dopiero 1 stycznia 2014 r. Wolnego należnego w danym roku pracownik nie może wykorzystać w roku poprzednim, nawet gdyby się na to zgodził.