- Pracownik otrzymał propozycję lepiej płatnej pracy. W starej firmie ma jednak wydłużony, 6-miesięczny okres wymówienia. Jak pracownik może uchronić się przed tym, że wypowie dotychczasowy angaż, a do zawarcia nowego nie dojdzie, gdyż przyszły szef zmieni zdanie lub zatrudni kogoś innego?

Przed taką sytuacją pracownik może uchronić się, podpisując z przyszłym pracodawcą umowę przedwstępną. W myśl art. 389 i art. 390 kodeksu cywilnego to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy w przyszłości.

Dla swojej ważności umowa przedwstępna musi określać istotne postanowienia tej przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarty kontrakt przyrzeczony, nie został oznaczony, powinien on być przyjęty w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia tej przyrzeczonej umowy. Jeśli obie strony mogą żądać zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inną datę, strony wiąże termin wyznaczony przez tego, kto wcześniej złożył takie oświadczenie. Nie wolno domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej, gdy w ciągu roku od przyjęcia tej przedwstępnej nie podano terminu jej zawarcia.

Zgodnie z art. 29 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie, określając w niej jej strony umowy, jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy ?i płacy – w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie z podaniem jego składników, wymiar czasu pracy ?i termin rozpoczęcia pracy.

Kontrakt poprzedzający zawarcie angażu ma więc określać, kiedy zostanie podpisana docelowa umowa o pracę i jaki będzie jej rodzaj, przez kogo i jakie będą warunki pracy?i płacy.

Jeśli umowa przedwstępna spełnia te wymogi, to jeżeli jedna ze stron deklarujących zawarcie przyrze?czonego kontraktu uchyli się od tego, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na podpisanie umowy o pracę.

Dodatkowy skutek wywołuje umowa przedwstępna zawarta ?w formie zastrzeżonej dla umowy przyrzeczonej. Zgodnie bowiem ?z art. 390 k.c. gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność tej przyrzeczonej, ?w szczególności co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.

Jeżeli umowa przedwstępna określa niezbędne składniki przyszłego angażu oraz została zawarta na piśmie, pracodawca i pracownik mogą żądać odszkodowania. Pod warunkiem, że będą w stanie udowodnić istnienie związku między szkodą a odmową zawarcia przez drugą stronę przyrzeczonej umowy. Wolno im także dochodzić przed sądem zawarcia kontraktu zadeklarowanego.

Podstawa prawna: art. 29 kodeksu pracy

Podstawa prawna: art. 389 i art. 390 kodeksu cywilnego