Jeśli pracodawca ma do zrealizowania konkretne zadanie lub projekt, nie musi decydować się na zatrudnienie stałej osoby. Niewykluczone jednak, że po zakończeniu tej pracy taka osoba, jeśli się sprawdzi, mogłaby wykonywać inne zadania.
Poszukujący oszczędności pracodawcy mocno zastanawiają się nad przyjęciem każdej osoby na etat. Stąd zlecają wykonywanie zadań na umowach cywilnoprawnych lub pozyskują tańszego pracownika tymczasowego, korzystając z ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.). Pewne ogólne jednak zasady muszą stosować wobec wszystkich zatrudnionych. Chodzi tu zwłaszcza o przestrzeganie zakazu dyskryminacji, podstawowych zasad bhp oraz reguł czasu pracy.
WARIANT 1
Zatrudnienie pracownika
Etatowa posada może obejmować różne rodzaje umów o pracę: od tej na okres próbny do bezterminowej. Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. pracownik deklaruje wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem. Te wzajemne zobowiązania stron na ogół przybierają formę pisemną, a jeśli takiej nie ma, pracodawca najpoźniej w dniu rozpoczęcia zadań pisemnie potwierdza etatowcowi najważniejsze elementy umowy (art. 29 § 2 k.p.).
Przy takim etatowym angażowaniu szef musi pamiętać o wielu obowiązkach i przestrzegać zasad związanych np. z limitami pracy. Zapewnia m.in. odpoczynki dobowe, tygodniowe, udziela urlopów wypoczynkowych, unika nadgodzin. Nie może też naruszać różnych terminów, np. wypłaty wynagrodzeń czy innych świadczeń. Nie łamie też warunków wypowiadania umów i ich nie skraca, gdyż te z racji angaży na czas nieokreślony zależą od zatrudnienia w tej firmie.
ZALETY
WADY
WARIANT 2
Przyjęcie „czasownika"
Praca tymczasowa polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej (APT). Pod względem formalnym to ona jest pracodawcą, to z nią pracownik tymczasowy podpisuje umowę o pracę i to ona wypłaca mu wynagrodzenie.
Tzw. czasownik wykonuje jednak swoje obowiązki u pracodawcy użytkownika, gdyż to APT wypożycza go konkretnemu zakładowi. Na nim zaś ciążą obowiązki związane z zapewnieniem mu bezpieczeństwa i higieny pracy: musi go przeszkolić na konkretne stanowisko, dostarczyć mu odzież i obuwie robocze.
Na pracę takiej osoby nie można liczyć w nieskończoność. Przez 36 kolejnych miesięcy agencji wolno kierować pracownika do jednego pracodawcy użytkownika przez łącznie 18 miesięcy. Jeśli natomiast czasownik u użytkownika zastępuje nieobecnego etatowca, na takim stanowisku może maksymalnie być 36 miesięcy.
Ponadto pracownik tymczasowy ma prawo do wolnego. Za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji u pracodawcy użytkownika nabywa 2 dni urlopu. Ma także prawo do urlopu na żądanie.
Umowa z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się za:
Oczywiście APT wolno też rozwiązać umowę w trybie dyscyplinarnym czy za porozumieniem stron.
ZALETY
WADY