- Przed obecną umową zatrudnialiśmy pracownika najpierw na czas próbny, a potem na czas określony (każdy angaż na 7 miesięcy). Czy w tej chwili powinniśmy wydać mu świadectwa pracy na te okresy? Czy podwładny musi pisać podanie o ich wystawienie? Czy możemy podpisać z nim porozumienie, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy wybierze podczas trwania kolejnego angażu? – pyta czytelniczka.
Art. 97 § 1
1
k.p. stanowi, że trzeba wystawić świadectwo pracy dokumentujące pozostawanie w zatrudnieniu w firmie na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Wydaje się je jednak na okres obejmujący zakończoną współpracę na podstawie takich umów, zawartych w ciągu 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszej z nich. Szef robi to w dniu upływu tych 24 miesięcy.
Czytelniczka nie ma więc takiej potrzeby, skoro po zakończonych angażach, które łącznie trwały17 miesięcy, firma nadal współpracuje z tą osobą. Potwierdzenie przebiegu zatrudnienia będzie konieczne dopiero przy definitywnym rozstaniu.
Jeśli jednak pracownik pisze pismo do szefa o wystawienie świadectwa za przepracowany już okres, należy to potraktować jako zażądanie jego wydania. Pracodawca nie może mu wtedy odmówić tego dokumentu. Taki nakaz wynika z art. 97 § 1
3
k.p. Wolno go złożyć w każdym czasie i może dotyczyć zarówno każdego zakończonego odcinka współpracy, czyli np. umowy na okres próbny, jak i łącznego zatrudnienia, czyli u tej osoby 17 miesięcy.
Na żądanie pracownika szef ujawnia także, na jakiej umowie go angażował. Zazwyczaj pracodawcy robią tak nawet bez wyraźnego wskazania zainteresowanego. Dzięki temu dokument obejmujący kilka czy kilkanaście miesięcy stażu jest kompletny i przejrzysty. Takie świadectwo szef wydaje w ciągu 7 dni od złożenia pisemnego żądania przez podwładnego.
Inny jednak charakter ma porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie kolejnej umowy, następującej bezpośrednio po poprzedniej. Wspólnie postanawiają to pracodawca i pracownik, a dokument taki należy umieścić w części C akt osobowych podwładnego. Wiąże się on bowiem z ustaniem zatrudnienia, bo na tej podstawie szef uniknie wypłaty ekwiwalentu urlopowego za niewykorzystany urlop w związku z rozwiązaniem angażu (art. 171 § 3 k.p.). W takim dokumencie strony ustalają, że wakacje przypadną podczas zatrudnienia na kolejnej umowie.