Zalegający z zapłatą przy odroczonych płatnościach kontrahenci pogarszają sytuację przedsiębiorstwa, które przez to może nie mieć środków na regulowanie swoich zobowiązań.

Zabezpieczyć się przed tym można na kilka sposobów. Popularnymi metodami są gwarancje bankowe oraz ubezpieczenie należności. Produkty te, mimo spełniania podobnej funkcji, różnią się od siebie zasadniczo, a gwarancja bankowa uchodzi za zabezpieczenie pewniejsze i skuteczniejsze niż ubezpieczenie. Polega ona na tym, że bank, który wystawia gwarancję na rzecz sprzedawcy towarów czy usług, zobowiązuje się do uregulowania płatności w przypadku, kiedy kontrahent nie zapłaci w terminie.

Z kolei ubezpieczenie należności polega na tym, że w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta, ubezpieczający w określonym terminie zgłasza do towarzystwa wniosek o wszczęcie postępowania windykacyjnego. Następnie, w określonym w umowie ubezpieczenia terminie, ubezpieczyciel prowadzi bezpłatną windykację ubezpieczonych należności, a jeśli działania interwencyjne okażą się nieskuteczne, wypłaca świadczenie na podstawie złożonego przez klienta zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych.

W przypadku gwarancji bankowej przedsiębiorca szybciej otrzyma pieniądze, gdyż jest ona płatna na pierwsze żądanie, gdy tymczasem wypłata z ubezpieczenia nie następuje natychmiast i może być uzależniona od spełnienia określonych warunków. Jednak dodatkową zaletą ubezpieczenia należności jest to, że towarzystwo monitoruje standing finansowy klientów przedsiębiorcy.

Eksperci polecają ubezpieczenie należności tym firmom, które pozyskują wielu nowych klientów czy współpracują z licznymi małymi kontrahentami bądź eksportują towar do nieznanych odbiorców. Z kolei o gwarancji bankowej powinni pomyśleć przedsiębiorcy, którzy mają niewielu kontrahentów albo chcą zabezpieczyć duże kontrakty, szczególnie przy przetargach publicznych.

Początek współpracy z nowym i nieznanym kontrahentem to również powód do skorzystania z gwarancji bankowej. Generalnie w każdej sytuacji, dy sprzedawca chce uzyskać całkowite i bezwarunkowe zabezpieczenie ryzyka zapłaty za dostawę towaru do konkretnego odbiorcy, powinien rozważyć wykorzystanie gwarancji bankowej.