Od 1 września br. przedsiębiorca, który ma dziecko w wieku niższym niż 5 lat, może przerwać prowadzenie działalności, żeby się nim zająć i będzie to dla niego staż ubezpieczeniowy. Budżet państwa opłaci za takiego rodzica składki:
Ten tzw. wychowawczy dla przedsiębiorców, to skutek wejścia w życie ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 983).
Warunek 6-ciomiesięcznego stażu jest spełniony, jeżeli przedsiębiorca nieprzerwanie przez pół roku przed dniem złożenia wniosku podlegał z działalności ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymi i opłacał składki na te fundusze.
Chodzi o opłaty łożone terminowo i w pełnej wysokości. Jeśli w tym czasie przedsiębiorcy zdarzyło się uiścić daniny z opóźnieniem lub nawet miał dług składkowy, ale go spłacił przed dniem złożenia wniosku o zawieszenie działalności, to ZUS uzna, że spełnia kryteria ustawowe i będzie za niego odprowadzał składki emerytalno-rentowe.
Tak samo będzie, gdy przedsiębiorca ma zaległości, ale je spłaca np. w układzie ratalnym i na bieżąco reguluje wszystkie składkowe zobowiązania. Ta kwalifikacja oznaczać także będzie prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ za cały czas opieki nad dzieckiem. Składka zdrowotna za przedsiębiorcę na wychowawczym finansowana jest przez budżet państwa tylko wtedy, gdy ma prawo do pokrycia składki emerytalnej i rentowej.
Jeśli przedsiębiorca ma nieuregulowane zaległości w ZUS, to za czas opieki nad dzieckiem może liczyć jedynie na opłacanie składki emerytalnej. ZUS nie odprowadzi za niego ani rentowej, ani zdrowotnej. Nie będzie miał zatem prawa do opieki lekarskiej. W tej samej sytuacji będzie przedsiębiorca, który dopiero co wystartował z biznesem i nie uzbierał jeszcze półrocznego stażu ubezpieczeniowego.
Na prawo do medyka nie ma także co liczyć osoba, która działa na rynku od lat, ale w ciągu ostatniego półrocza miała zawieszoną działalność. Przy weryfikacji stażu ubezpieczeniowego ZUS bierze bowiem pod uwagę ostatnie 6 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem.
Dzięki nowelizacji rodzic – przedsiębiorca w związku z opieką nad dzieckiem może zawiesić działalność na okres znacznie dłuższy niż wynika to z ogólnych zasad zawieszania biznesu na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 14a ust. 1d – 1e ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.).
Każdy może zdecydować się na przerwę w biznesie, ale nie może trwać ona dłużej niż 24 miesiące. Zawieszenie działalności w celu sprawowania opieki nad dzieckiem może natomiast trwać o rok dłużej (maksymalny wymiar to 3 lata) i może być wykorzystane w całości lub w częściach – jednak nie więcej niż w czterech.
Przywilej korzystania z możliwości finansowania składek z budżetu państwa za okres sprawowania opieki dotyczy obojga rodziców. Jednak nie mogą oni z niego korzystać równocześnie. W sytuacji gdy jedno z rodziców przebywa na urlopie wychowawczym (jest pracownikiem), a drugie jednocześnie spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniami jako osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, budżetowe finansowanie składek przysługuje osobie korzystającej z urlopu.