Do 19 lipca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów z zakresu ochrony własności intelektualnej. A wszystko za sprawą drugiego konkursu w programie „Patent Plus". Jego głównym celem jest zwiększenie liczby zgłoszeń patentowych, a tym samym zwiększenie ochrony praw własności przemysłowej w Polsce, poprzez dofinansowanie lub refundowanie kosztów niezbędnych do przygotowania zgłoszenia patentowego.
Z grona przedsiębiorców wnioski o pomoc finansową mają prawo zgłaszać wyłącznie mikro-, małe lub średnie firmy. Duże podmioty zostały wyłączone. Zgłoszony do konkursu projekt może obejmować dwa etapy. Pierwszy z nich przewiduje przeprowadzenie:
10 mln zł Tyle przeznaczono na realizację konkursu
- analizy zasadności ekonomicznej objęcia wynalazku ochroną patentową,
- badanie stanu techniki w zakresie objętym treścią zgłoszenia wynalazku,
- opracowanie strategii komercjalizacji wynalazku.
Natomiast etap drugi obejmuje:
- zgłoszenie wynalazku w procedurze EPC lub w trybie PCT >patrz ramka,
- wejście w fazy krajowe państw – innych niż Polska – w których zgłaszający, zgodnie z deklaracją, ubiega się o patent.
Wniosek o udzielenie dotacji może obejmować zarówno etap I i etap II lub wyłącznie etap II. Przy czym w tym drugim przypadku, firma musi udokumentować, że wynalazek nadaje się do opatentowania i że jest to opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia (firma posiada m.in. strategię komercjalizacji wynalazku).
Wnioski należy przesyłać w wersji papierowej na adres: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Nowogrodzka 47a, 00-695 Warszawa, z dopiskiem: II Konkurs Programu Patent Plus oraz elektronicznej na adres patent.plus@ncbr.gov.pl. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbir.gov.pl).
Można tam znaleźć:
- opis programu „Patent Plus",
- regulamin konkursu,
- katalog kosztów kwalifikowanych,
- szablon wniosku o dofinansowanie,
- wzór umowy,
- formularz dotyczący pomocy publicznej.
Ścieżki ochrony
Korzystając z dotacji programu „Patent Plus" przedsiębiorca może wybrać trzy ścieżki ubiegania się o ochronę. Albo poprzez procedury wynikające z Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (European Patent Convention –EPC), albo poprzez procedury Układu o Współpracy Patentowej (Patent Cooperation Treaty – PCT), albo wreszcie poprzez zgłoszenie w procedurze krajowej do urzędu patentowego państwa innego niż Polska, w którym zgłaszający (zgodnie z deklaracją) ubiega się o patent.