- Od 1 stycznia 2013 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę na czas określony trwający 6 miesięcy. Nie planujemy przedłużać jego zatrudnienia. Czy musimy o tym powiadamiać pracownika, czy informację mamy mu przekazać na piśmie, czy jest na to określony termin?
Nie.
Jak przewiduje art. 30 § 1 pkt 4 k.p., umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta. Oznacza to, że przy umowach terminowych na pracodawcy nie ciąży żaden dodatkowy obowiązek wcześniejszego poinformowania pracownika o zamiarze przedłużenia lub o nieprzedłużaniu mu angażu. Tylko jego dobrą wolą będzie powiadomienie go o tym, że umowa na czas określony nie zostanie przedłużona po jej zakończeniu.
Należy zaznaczyć, że brak informacji przełożonego nie oznacza, że umowa automatycznie będzie kontynuowana. Jeśli szef nie będzie miał takiej woli, umowa wygaśnie w ostatnim dniu jej trwania.
Nie tylko pracodawca może czekać do ostatniej chwili z decyzją o przedłużeniu angażu. Także pracownik nie musi informować przełożonego o tym, że nie chce kontynuować zatrudnienia.
Szef, który decyduje się podziękować pracownikowi za współpracę, w ostatnim dniu trwania zatrudnienia wydaje mu świadectwo pracy. Jeżeli zatrudnienie będzie trwało w niezmienionej formie, musi wydać podwładnemu świadectwo obejmujące zakończone okresy pracy (art. 97 § 1
1
k.p.).
Warto podkreślić, że przy zawieraniu umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy strony mogą dopuścić wcześniejsze jej rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 k.p.).
Złożenie takiego wymówienia przez którąkolwiek ze stron nie wymaga podawania przyczyny. Aby w takim wypadku rozstać się z niechcianym pracownikiem, szef nie musi czekać do wygaśnięcia umowy.
Podstawa prawna:
art. 30, 33 i 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Angelika Ciastek-Zyska radca prawny Kancelaria Radcy Prawnego A. Ciastek-Zyska