W większości przypadków zawieszona firma nie musi także składać deklaracji na podatek VAT oraz opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Dobrowolne pozostają natomiast składki rentowe i emerytalne.
Zawiesić działalność gospodarczą może przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, czyli taki, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Odnosi się to także do przypadków przebywania pracowników na urlopach bezpłatnych, urlopach wychowawczych czy macierzyńskich.
Osobiście lub on-line
Zawieszenie oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy w prosty sposób za pomocą jednego formularza. Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bowiem jednocześnie formularzem wniosku o zawieszenie oraz wznowienie działalności gospodarczej.
Osoba fizyczna może go złożyć na dwa sposoby: on-line, przy użyciu podpisu elektronicznego lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Czynność tę można też wykonać poprzez kontakt z dowolnym urzędem gminy – osobiście lub listem poleconym. Należy pamiętać, aby wniosek przesłany pocztą był opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym przez notariusza.
Natomiast firmy, które są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego składają wnioski o zawieszenie działalności gospodarczej w sądzie rejestrowym.
Ważne!
Przy wypełnianiu wniosku trzeba zwrócić uwagę na to, aby data zawieszenia działalności nie była wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.
Forma prawna
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Dla przykładu, jeśli działa jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie tej działalności w jednej lub w kilku z nich.
od 30 dni do 24 miesięcy na taki czas przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest jednak skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Jeśli jednak przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą wyłącznie w jednej lub kilku spółkach cywilnych, to zawieszenie przez niego działalności we wszystkich spółkach oznacza zawieszenie wszelkiej wykonywanej przez niego aktywności gospodarczej podlegającej wpisowi do CEIDG.
Jeżeli natomiast oprócz działalności w spółkach cywilnych przedsiębiorca wykonuje także działalność indywidualną, wówczas zawieszenie działalności w spółce pozwala na kontynuowanie wykonywania działalności indywidualnej.
To od osoby prowadzącej firmę zależy, na jak długo chce zawiesić działalność oraz ile razy to uczyni.
Na jaki okres
Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli nie wznowi działalności przed upływem dwóch lat, jego wpis zostanie wykreślony z ewidencji. Po wykreśleniu przedsiębiorcy z CEIDG z powodu upływu 24 miesięcy zawieszenia – obojętnie czy zostanie to dokonane w drodze decyzji Ministra Gospodarki, czy też na wniosek przedsiębiorcy – może on dokonać nowego wpisu do ewidencji. Zawieszenie działalności na okres poniżej 30 dni jest nieskuteczne i nie wpływa na zobowiązania publicznoprawne przedsiębiorcy.
Powyższe oznacza, że jeżeli przedsiębiorca zawiesi wykonywanie działalności, a następnie przed upływem 30 dni złoży wniosek o wznowienie, wówczas będzie zobowiązany do uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, oraz rozliczenia należnych podatków. Należy pamiętać, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, a taki przedsiębiorca będzie zobowiązany do uiszczenia jej w wysokości należnej za cały miesiąc.
Okres zawieszenia można podać w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku i trwa do dnia złożenia wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego we wniosku.
Konsekwencje zawieszenia
Przez cały okres zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Ma natomiast prawo do wykonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Może także przyjmować należności lub regulować te zobowiązania, które powstały przed momentem zawieszenia działalności. Ma także możliwość zbycia własnych środków trwałych i wyposażenia.
Osoba prowadząca zawieszoną działalność ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. Wykonuje także wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Ponadto ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Z drugiej jednak strony może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Częstym problemem dla firm z przejściowymi kłopotami jest mylenie zawieszenia działalności z jej likwidacją. Należy pamiętać, że zawieszający działalność ani na chwilę nie przestaje być przedsiębiorcą.
Podstawa prawna:
Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2012 r., nr 220m, poz. 1447 ze zm.).
Wniosek można poprawić
Przedsiębiorca zawieszający działalność gospodarczą nie musi obawiać się o nieprawidłowe wypełnienie wniosku. Jeśli wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny, to w przypadku gdy został złożony on-line – system CEIDG poinformuje o tym niezwłocznie użytkownika. Jeśli zaś został złożony w urzędzie – organ gminy wezwie do skorygowania lub jego uzupełnienia w ciągu 7 dni roboczych, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Wznowienie działalności
Działalność gospodarczą można równie łatwo wznowić jak zawiesić – za pomocą tego samego formularza wniosku o wpis do CEIDG. Taka sama jest także droga jego dostarczenia – on-line albo osobiście w urzędzie gminy lub wysyłając dokument pocztą.
Należy pamiętać, że zawieszenie i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej nie może nastąpić ze skutkiem wstecznym, co oznacza, że dniem zawieszenia bądź wznowienia może być wyłącznie dzień złożenia wniosku o zawieszenie lub wznowienie wykonywania działalności gospodarczej albo dzień późniejszy.
—Monika Piątkowska Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Gospodarki