Nowelizacja kodeksu pracy, przyznająca rodzicom prawo  do wydłużenia płatnego wolnego nawet do roku, obejmie dodatkowe kilka tysięcy rodzin, którym dzieci urodziły się pod koniec 2012 r.

Chodzi tu nie tylko o rodziców bliźniaków, które na świat przyszły po 2 października 2012 r., ale także o dzieci z trudnych porodów odebranych pod koniec grudnia 2012 r., których matki wróciły do pracy na czas ich pobytu w szpitalu.

Sposoby na przywileje

Najłatwiej za nowe urlopy rodzicielskie będzie pójść  matkom bliźniaków, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami mają one prawo do dłuższego o 13 tygodni urlopu macierzyńskiego (11 podstawowego i dwa dodatkowego). Z naszych wyliczeń wynika, że 17 czerwca 2013 r., w dniu wejścia nowych przepisów w życie, kobiety, które urodziły bliźniaki po 2 października 2012 r., nadal będą korzystały z urlopu macierzyńskiego. Będą więc mogły wystąpić o nowy urlop rodzicielski.

1,5 tys. rodzin którym dziecko urodziło się w 2012 r., skorzysta z nowych urlopów rodzicielskich

Jest to zresztą największa grupa osób, które nieoczekiwanie skorzystają z tej nowelizacji. Według danych statystycznych GUS w Polsce jest ponad 5 tys. mnogich porodów. W ciągu ostatniego kwartału 2012 r.  bliźniaki urodziły się więc w ponad 1 tys. rodzin.

O nowe przywileje mogą starać się także matki, które po porodzie musiały się zmierzyć ze złym stanem zdrowia dziecka. W takiej sytuacji matka ma prawo przerwać urlop macierzyński i wrócić do pracy czy przejść na urlop wypoczynkowy.

– Zgodnie z art. 181 kodeksu pracy w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie osiem tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą jego część może wykorzystać w terminie późniejszym, gdy dziecko już wyjdzie ze szpitala – mówi Aldona Salamon, ekspert prawa pracy.

Przedłuży to więc okres pobierania zasiłku. Przykładowo, matce dziecka urodzonego 23 grudnia 2012 r., dotychczasowy urlop macierzyński w wymiarze 24 tygodni  normalnie powinien się skończyć 9 czerwca, na tydzień przed zmianą przepisów. Jeśli matka korzystała z przerwy w urlopie macierzyńskim, to przesunie to datę końcową urlopu nawet o kilka tygodni. Powinna więc otrzymać nowy, dłuższy urlop.

Przerwane wolne

Rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. muszą uważać, by zachować ciągłość urlopu macierzyńskiego. Jeśli nie skorzystają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może się okazać, że 17 czerwca nie będą mieli prawa wystąpić o przyznanie nowego urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja daje im prawo starania się o nowy urlop, wniosek w tej sprawie muszą jednak złożyć w ciągu siedmiu dni od wejścia ustawy w życie. Czyli najpóźniej do 24 czerwca. Jeśli przegapią ten termin, rodzicielski im przepadnie.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie