Szukam pracy. Część pracodawców wymaga, by do cv dołączyć zdjęcie i referencje. Niektórzy chcą oświadczenia o niekaralności. Czy to zgodne z prawem? – pyta pan Andrzej z Białegostoku.
Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie informacji obejmujących jej imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Więcej danych może wymagać od kandydata tylko wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na charakter przyszłego zatrudnienia (np. konieczne są szczególne kwalifikacje) lub gdy upoważniają go do tego wyraźnie inne przepisy. Do takich przepisów należą regulacje, które wśród wymagań stawianych pracownikowi wymieniają niekaralność.
Praktyka jest jednak inna. Nie ma chyba w Polsce pracodawcy, który przy rekrutacji rzeczywiście przestrzegałby prawa pracy. Każde złożone cv zawiera także inne informacje. Kandydaci z własnej woli rozbudowują życiorysy o referencje. Chętnie podają też informacje o swoich zainteresowaniach, a także, by zostać lepiej zapamiętanym, zamieszczają zdjęcia.
Pracodawca powinien kasować takie szczegóły życiorysów. Wtedy postąpiłby zgodnie z prawem. Starający się o posadę nie byliby jednak z tego powodu zadowoleni.