Wiek emerytalny w rozumieniu art. 39 kodeksu pracy pracownik osiąga tylko jeden raz i jest to – w rozumieniu przepisów z zakresu ubezpieczenia społecznego – zwykły wiek emerytalny. A niższy tylko wtedy, gdy jest przewidziany dla niektórych grup ubezpieczonych pracujących w warunkach charakteryzujących się szczególną uciążliwością.
Szybszy finisz emerytalny może wybrać ta zatrudniona osoba, który spełniła przesłanki uprawniające ją do nabycia prawa do tzw. wcześniejszej emerytury pracowniczej. Jednak nie stanie się tak z powodu osiągnięcia przez nią powszechnego wieku emerytalnego.
Ta furtka świadczeniowa z art. 46 ustawy emerytalnej w 2013 r. otwarta będzie jedynie dla pań z całego rocznika 1953. Ostatecznie zamknie się w kwietniu 2014 r., kiedy kobiety urodzone w grudniu 1953 r. osiągną podwyższony wiek emerytalny, wynoszący dla nich 60 lat i cztery miesiące.
Obecnie ten rocznik pań (1953) jest w komfortowej sytuacji, bowiem znajduje się pod ochroną senioralną z art. 39 k.p., która trwać będzie do ukończenia przez nie wydłużonego, powszechnego wieku emerytalnego.
A do tego jako jedyne mogą jeszcze wybrać szybsze zakończenie kariery w postaci emerytury wcześniejszej, o którą mogą się pokusić już dziś, jeśli do końca 2008 r. spełniły warunki określone w art. 46 ustawy emerytalnej, w tym wymagania stażowe i wiekowe.
Możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej na podstawie art. 29 ustawy emerytalnej przysługiwać jeszcze będzie panom z rocznika 1948. Dla nich wcześniejsze przejście na świadczenie zamknie się najpóźniej z końcem kwietnia 2014 r.
Przykład
Pan Tomasz, urodzony 15 grudnia 1948 r., pozostający nieprzerwanie w stosunku pracy od 1 stycznia 1965 r., będzie mógł skorzystać z uprawnień do przejścia na emeryturę przewidzianą w art. 29 ustawy emerytalnej dla mężczyzn (mających ukończone 60 lat, będących zatrudnionymi w stosunku pracy oraz legitymujących się co najmniej 35-letnim stażem pracy) w każdym czasie przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego 65 lat i czterech miesięcy.
Od 1 stycznia 2013 r. ochrona przedemerytalna pana Tomasza automatycznie podskoczy o cztery miesiące – do czasu ukończenia przez niego powszechnego wieku emerytalnego, czyli do 15 kwietnia 2014 r.
Przykład
Pan Zygmunt, urodzony 30 września 1948 r., legitymujący się 38-letnim okresem składkowym i nieskładkowym, w tym co najmniej 15-letnim okresem pracy w szczególnych warunkach, będzie mógł też skorzystać z uprawnień do emerytury przewidzianej w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Chodzi o mężczyzn mających ukończony wiek 60 lat i legitymujących się co najmniej 25-letnim stażem pracy, w tym co najmniej 15-letnim okresem pracy w szczególnych warunkach. Uprawnienie takie przysługuje mu przed ukończeniem 65 lat i trzech miesięcy.