Po kilkudziesięciu latach rozmów i bezowocnych prób w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony wspólny system patentowy. Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął we wtorek pakiet przepisów ustanawiających patent europejski o jednolitym skutku, zasady rozstrzygania sporów oraz tłumaczeń.

Dzięki wprowadzeniu jednolitego systemu ochrony koszty uzyskania patentu w Unii mają się znacznie zmniejszyć. Według Komisji Europejskiej patent europejski będzie kosztować docelowo tylko 4725 euro w porównaniu ze średnio 36 tys. euro obecnie. Ochrona wynalazku w ramach unijnego patentu obejmie automatycznie wszystkie zaangażowane w nowy system państwa. Przyjęte przez Parlament przepisy przewidują ułatwienia w uzyskaniu patentu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Patenty będą dostępne w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim.

Do wzmocnionej współpracy na rzecz utworzenia jednolitego patentu przystąpiło 25 państw członkowskich UE – z wyjątkiem Hiszpanii i Włoch, które ze względu na nieuwzględnienie ich języków narodowych odmówiły uczestnictwa. Oba państwa zaskarżyły decyzję Rady o podjęciu wzmocnionej współpracy do Trybunału Sprawiedliwości UE. W wydanej we wtorek opinii rzecznik generalny Yves Bot zaproponował, aby Trybunał oddalił obydwie skargi.

Na początku przyszłego roku ma zostać podpisane porozumienie w sprawie utworzenia Jednolitego Sądu Patentowego. Wejdzie ono w życie po ratyfikowaniu go przez 13 państw członkowskich UE, w tym Wielką Brytanię, Francję i Niemcy, ale nie później niż 1 stycznia 2014 r. Jednocześnie zaczną obowiązywać rozporządzenia w sprawie systemu patentowego oraz tłumaczeń. W wyniku zawartego kompromisu ustalono, że siedziba oddziału centralnego sądu ma się mieścić w Paryżu, Londynie i Monachium, a oddział apelacyjny – w Luksemburgu.

Polska Izba Rzeczników Patentowych od wielu miesięcy bezskutecznie apeluje do rządu o wycofanie się przez Polskę z poparcia dla jednolitego systemu patentowego. PIRP wskazuje, że obowiązywanie patentów europejskich na terytorium Polski, niedostępnych w języku polskim, może mieć negatywne konsekwencje dla naszego kraju i polskich przedsiębiorców, m.in. ze względu na wysokie koszty dostosowawcze oraz koszty spraw sądowych. Realne zagrożenie stanowią wyniszczające konkurencję wojny patentowe, czyli procesy o naruszenie patentu.